Aktuální průzkumy ukazují, že firemní flotily si od zavádění telematických systémů slibují především snížení nákladů na palivo.

Více než čtvrtina oslovených správců firemních vozových parků (27,8%) uvedla, že podnikové vozy vybavují telematickými systémy s GPS sledováním ve snaze snížit jejich spotřebu paliva. Téměř stejná část respondentů (25.2%) přijala podobná opatření za účelem zlepšení chování řidičů. 17,4% fleetových manažerů zase očekává zvýšení produktivity práce.

A jaké jsou skutečné výsledky? Poté, co spravovaná vozidla vybavila sledovacím zařízením, považovala méně než pětina oslovených (17,7%) flotilových manažerů za největší přínos této technologie snížení nákladů na palivo.
Pro celou polovinu z nich se stala hlavním přínosem zvýšená produktivita, 20% získalo účinný nástroj ke hlídání chování firemních řidičů a jejich maximální rychlosti.

V průzkumu provedeném společností TrackCompare jsou vyhodnoceny odpovědi více než 500 správců firemních vozových parků.
Na otázku, kolik flotily platí za využívání telematických systémů, respondenti odpovídali následovně: oproti minulému roku se letos cena jejich pronájmu zvýšila o 24%, leasingové splátky poklesly o 5%, a přímý nákup této technologie je letos o 17% levnější.

Co ještě může telematika nabídnout? Může například pomoci s odhalením neoprávněného použití firemního vozidla. Zaměstnanci je často využívají i pro své soukromé potřeby. Ne vždy je to ale v souladu s firemními předpisy. Pomocí telematiky lze přesně zjistit, kdy a kde se vůz nacházel. Na povrch tak vyplynou například černé jízdy, případně krádeže paliva (moderní systémy hlídají i hladinu palivové nádrže).

Další výhodou je optimalizace trasy. Sledování vozidel poskytuje v reálném čase informace o pohybu firemních vozů (moderní systémy zvládnou určit polohu vozu s přesností na 5 metrů), umožňují lépe plánovat trasy, zvýšit produktivitu řidiče a tím snížit spotřebu paliva. Úspory mohou dosáhnout až 40%.

Telematika také může pomoci k zajištění včasné údržby a opravy vozu. Jedním z klíčů k zajištění ekonomického provozu firemních vozů je jejich dobrý technický stav. Telematické systémy umožňují hlídat dosažení servisního intervalu u každého vozu z flotily zvlášť, čímž se minimalizuje riziko zanedbání údržby. Tím lze nejen snížit spotřebu vozu, ale také prodloužit jeho životnost a zajistit spolehlivý provoz.