Octavia je nejoblíbenějším autem Evropy

Prodeje v zemích Evropy během prvních šesti měsíců ukázaly, že mezi vůbec nejoblíbenější auta patří Škoda Octavia. Ta vládne nejen domácímu trhu, ale i prodejům v Estonsku, Finsku, Polsku a Švýcarsku. Kterým modelům se daří na ostatních trzích? Kde boduje například Suzuki Vitara, Toyota Yaris nebo Fiat 500?

Škoda Octavia neboduje jen vysokým počtem vítězství v jednotlivých zemích, ale i počtem umístění na druhých a třetích pozicích. Stejného počtu vítězství jako octavia dosáhl podle statistiky Jato Dynamics také model Renault Clio, kterému se dařilo logicky ve Francii, ale také na trzích v Chorvatsku, Nizozemsku, Portugalsku a Slovinsku. Na dalších trzích už to bylo ale o poznání slabší.
A jak vypadá situace jinde? Občas se zde zrodí i nečekaná vítězství, jakkoliv úspěch domácích automobilek lze často očekávat. I primáty modelů Tucson, Vitara, Yaris, či Panda lze považovat za lehce překvapivá. Ostatně jako umístění některých modelů na třetích a druhých místech. Ať už jde o BMW i3, Lancii Ypsilon či model VW up.

A jak pořadí na jednotlivých trzích vypadlo?

Belgie: Volkswagen Golf
Blízkost Německa je znát. Po modelu Golf následuje Renault Clio a Opel Corsa.

Česká republika: Škoda Octavia
Na domácím trhu není o preferenci značky třeba pochybovat. Vítězí Škoda Octavia, druhým nejprodávanějším modelem je Fabia a modelu Rapid patří třetí příčka.

Dánsko: Peugeot 208
Jediným nejlepším místem pro značku Peugeot v Evropě je Dánsko. Dalším bestsellerem je Nissan Qashqai a na třetím místě se umístil prozatím Volkswagen Polo.

Estonsko: Škoda Octavia
V této zemi se projevuje vyšší zájem o větší vozy, jako Octavia, zatímco Toyota Avensis má druhé a  Renault Clio třetí místo.

Finsko: Škoda Octavia
Škoda tvrdí další vítězství i ve Finsku. Druhé místo získal Nissan Qashqai a na třetím místě je znát skok vzhůru – Volvo S90 a V90.

Francie: Renault Clio
Stejně jako u nás vládne statistikám domácí značka, Francouzi upřednostňují vozy vlastní provenience. Na nejvyšší příčce je Renault Clio, následován Peugeotem 208 a Citroënem C3.

Chorvatsko: Renault Clio
V této zemi se letos vše změnilo. V loňském roce byly nejprodávanějšími modely Nissan Qashqai a Toyota Yaris, letos trhu vládne Renault Clio, Škoda Octavia a Opel Astra.

Irsko: Hyundai Tucson
Hyundai se v Irsku dobře ujal. Následuje ho Nissan Qashqai a Volkswagen Golf.

Itálie: Fiat Panda
Národní cítění vyhrává? Tak trochu, spíše je to ale o ceně a užitku. Víc překvapí druhá příčka pro Lancii Ypsilon, která z řady trhů zcela zmizela. Fiat Tipo se letos posunul na třetí místo. V první desítce jsou také Renault Clio, Ford Fiesta a Volkswagens Polo a Golf.

Lotyšsko: Nissan Qashqai
Další vítězství pro Nissan. Volkswagenu Golf  patří druhé místo, zatímco třetí má Škoda Octavia.

Litva: Fiat 500
Jistě překvapivý druhý a poslední vavřín pro Fiat. Škoda Octavia je druhým bestsellerem a Volkswagen Passat je trojkou.

Německo: Volkswagen Golf
V této zemi to snad ani nemůže být jinak. Volkswagen Golf následuje Polo a Passat. Až za nimi je Opel Astra a Corsa – pátý a desátý vůz.

Maďarsko: Suzuki Vitara
Maďarští kupci jsou po modelu Suzuki Vitaru hladoví, jistě i proto, že se tam tyto vozy vyrábějí. Následuje Škoda Octavia a Opel Astra

Nizozemsko: Renault Clio
Změna je život i u Nizozemců. Volkswagen Golf opustil své první místo a přenechal ho Renaultu Clio. Dále je zájem o Volkswagen Up a Opel Astra.

Norsko: Volkswagen Golf
Volkswagen Golf je nejprodávanější vůz na severu Evropy. Bavorský soused BMW i3 je druhý (tak se neumístil žádný jiný elektromobil v jiné zemi). VW Passat zůstává na třetím místě i v roce 2017.

Polsko: Škoda Octavia
Škoda získala další dva nejlepší posty v Polsku, přičemž Octavia  a Fabia nezískaly první a druhé místo poprvé. Opel Astra je třetí.

Portugalsko: Renault Clio
Francouzský malý vůz nalezl svůj domov také v Portugalsku. Následují Peugeot 208 a Renault Mégane.

Rakousko: Volkswagen Golf
V roce 2017 zatím po něm sáhlo nejvíce kupujících, zatímco na dalších místech jsou VW Polo a Tiguan.

Rumunsko: Dacia Logan
Doma je doma. Dacia zaujala vloni i letos domácí trh nejvíce. Logan a Duster obsadily první dvě pozice. Na třetím je Škoda Octavia a na čtvrtém Sandero.

Řecko: Toyota Yaris
Toyota Yaris si drží první místo před Nissanem Microu a Fiatem Pandou. Zde zkrátka vládnou malé vozy.

Slovensko: Škoda Fabia
Škoda Fabia má pole position u východního souseda a Octavia není daleko za ní. Rapid je na třetím místě.

Slovinsko: Renault Clio
Renault Clio tvrdí své prvenství na tomto jižním trhu, před VW Golf a Škodou Octavia. Důvod? Clio se tam vyrábí a faceliftovaná podoba mu má zajistit první příčku i nadále.

Španělsko: Seat Ibiza
Žádné překvapení. Seat  Ibiza  a Leon mají zlato a stříbro. Bronz si ve Španělsku vybojoval Opel Corsa. Po představení vozů SUV Ateca a Arona by novinky mohly zamíchat kartami.

Švédsko: Volvo S90 / V90
Chtělo by se říct – jak jinak. Jenže v loňském roce Volkswagen Golf převzal vedení na švédském automobilovém trhu. Letos už zase doma vládnou domácí. Navíc druhé skončilo další Volvo XC60, které tím pádem odstrčilo Golf až na třetí pozici.

Švýcarsko: Škoda Octavia
Nečekaný úspěch. Švýcaři ale chtějí za své peníze maximum užitku. Za Škodou Octavia následuje Volkswagen Golf a Tiguan.

Velká Británie: Ford Fiesta
Pokud jste to ještě neslyšeli, pak to říkáme nyní – Ford Fiesta je ve spojeném království nejprodávanější auto už řadu let. Do první trojky ještě patří Ford Focus a VW Golf.