Stát chce fotografiemi bránit podvodům při měření emisí

Stanice pro měření emisí budou mít od 1. prosince povinnost pořizovat fotodokumentaci měřených vozidel. Podobná praxe už funguje na stanicích STK. Má se tak zabránit podvodům při měření  emisí.

 

Ministerstvo dopravy informovalo o tom, že stanice zároveň budou připojeny do Informačního systému stanic technické kontroly, do kterého budou obrazový záznam a výsledky měření on-line ukládat.
„Na stanicích technické kontroly se tato praxe osvědčila. Počítáme s tím, že zabrání podvodům také při měření emisí. Už by se nemělo stát, že auto kontrolou reálně neprojde, ale dostane ji. Měřicí přístroj totiž nově on-line komunikuje se softwarem ministerstva dopravy. Naměřená data v protokolu tak nebude možné přepisovat,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.
Ministerstvo dopravy věří, že nový způsob zaznamenávání měření emisí by měl zabránit podvodům s kontrolami. Už nebude možné, aby vozidlo, které neprojde měřením na jedné stanici, odjelo na jinou. V protokolech totiž budou zaznamenávány časy a doba kontrol. Stejně jako na STK bude mechanik na emisích dokumentovat pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr a VIN kód. Pořízené snímky poslouží i jako další zdroj kontroly počtu najetých kilometrů.
Stanice, které budou chtít od 1. prosince měření emisí provádět, se musí do systému zaregistrovat. Zatím se do systému nahlásilo 950 stanic měření emisí.  Počet SME není státem na rozdíl od STK nijak regulován. Je proto možné, že některé stanice měření emisí, které v minulosti získaly povolení činnost vykonávat, ale dnes už nejsou aktivní, nebo nechtějí pokračovat, se do systému nepřihlásí. Ty stanice, které ale mají zájem službu motoristům poskytovat i po 1. prosinci, se musí připojit.