Střet se srnou za půl milionu. Kolizí se zvěří přibývá, varuje Allianz

Pojišťovna Allianz eviduje meziroční růst škod způsobených zvěří. Zatímco před pěti lety jich nebylo ani tisíc, jenom za loňský rok se jejich počet zvýšil téměř trojnásobně.

 

Za rok 2013 klienti Allianz nahlásili 947 srážek se zvěří, o rok později jich bylo 1477, v roce 2015 je zaznamenáno 1975 škod, v roce 2016 už 2669, loni se číslo vyšplhalo na 2801 případů a jenom za letošek už jich je přes dva tisíce. Skutečný počet střetů se zvířaty je však mnohem vyšší, protože ne každá srážka je nahlášena jako dopravní nehoda.
„Průměrná výše škody byla v uplynulých pěti letech třicet dva tisíc sto dvacet korun. Nejvyšší pojistné plnění jsme vypláceli minulý rok ve výši více než půl milionu korun, kdy se řidič luxusního vozu střetl se srnou na silnici první třídy v Karlovarském kraji,“ říká analytička Allianz pojišťovny Martina Červenková.
Při střetu se zvěří musíte vždy zavolat policii, bez ohledu na výši škody. Nezáleží přitom ani na tom, zda zvíře po srážce uhynulo nebo uteklo. Řidič nesmí zvíře odvézt, to lze kvalifikovat jako pytláctví, a stejně tak nesmí poraněné zvíře zabít. Policie vytvoří záznam o nehodě, který zároveň bude sloužit jako důkaz pro pojišťovnu, že nejde o pojistný podvod.
Allianz