Poslední letošní nárazové zkoušky Euro NCAP otestovaly devět nových vozů. Většina si odnesla maximální hodnocení pěti hvězdiček, dvě auta ale totálně propadla.

 

1. Největší vyráběná pneumatika

S pěti hvězdičkami odjely z crash testu modely Audi Q3, BMW X5, Hyundai Santa Fe, Jaguar I-PACE, Peugeot 508, Volvo V60/S60. Citroën Berlingo vybojovalo čtyři. Naopak pouze jednu jedinou hvězdu získala velmi očekávaná novinka Jeep Wrangler. Modely Renegade či Cherokee přitom v minulosti dosáhly na maximální počet pěti hvězd. V hodnocení Wrangler srazila absence dnes rozšířených elektronických asistentů. Nemá totiž třeba systém nouzového brzdění nebo asistent pro udržování v jízdním pruhu. S nimi by dosáhl aspoň na tři hvězdičky. Dalším problémem je bohužel i jeho karoserie. Při čelním nárazu se 40procentním přesahem totiž došlo k deformacím v oblasti předního sloupku a podlahy v prostoru pro nohy řidiče. Při bočním nárazu bylo vše v pořádku, přesto z toho je dohromady jen 50% v hodnocení ochrany posádky. V ochraně dětí pak dostal 69 % a chodců 49 %. Takové Volvo V60 si ze stejných disciplín odneslo hodnocení 96, 84 a 74 procent.
Zcela bez hvězdičky pak skončil další vůz z koncernu FCA, a to Fiat Panda. Stejné hodnocení mělo loni i Punto. Kromě signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů totiž Panda nemá žádný asistenční systém, v ochraně posádky dosáhla na 46 %, v ochraně dětí dokonce jen 16 %.