Navzdory tomuto mírnému zdražení vychází současné povinné ručení z dlouhodobého pohledu výrazně levněji než v minulosti. Červencové výsledky Broker Consulting POVIndexu ukázaly, že jeho hodnota meziměsíčně vzrostla o 53 korun na 6 484 korun. Ve stejném období minulého roku byla hodnota POVIndexu o 94 korun vyšší, jeho dlouhodobá průměrná hodnota je dokonce vyšší o 332 korun.

„Letní období bývá na trhu s povinným ručením tradičně klidnější, o čemž vypovídá i hodnota našeho indexu, která oproti červnu zaznamenala jen minimální nárůst. O to větší rozdíl však zůstává mezi cenou povinného ručení v jednotlivých regionech. V Praze vyjde povinné ručení v průměru o 9,8 % dráž, zatímco ve městech o velikosti Benešova řidiči naopak ušetří 12,2 %,“ uvádí Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

V Praze bylo v červenci průměrné roční pojistné na sledovaný vůz (Škoda Octavia 1,6 TDI) 7 192 korun, v případě Benešova činilo 5 777 korun. Minulý rok přitom řidiči ve stejném měsíci zaplatili v Praze 7 440 korun a v Benešově 5 716 korun.

žena, okno, karavan, Renault
ČTĚTE TAKÉ:  Luxusní pětihvězdičkový úlet od Renaultu: Hippie Caviar Hotel

Broker Consulting POVIndex sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, nebo o řidiče užívajícího do nedávné doby služební vozidlo. Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku.

Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují. POVIndex je založen na odlišné metodice výpočtu, než jakou používá ČKP. Jeho hodnota tak nevychází z průměru hodnot celé řady veličin, ale z menšího množství parametrů.

Zdroj: Broker Consulting; foto: Pixabay