Subaru oficiálně představilo svůj první ryze elektrický model Solterra. Vůz určený pro trhy po celém světě, je výsledkem spolupráce se značkou Toyota. Technika bude základem i pro další budoucí elektrické vozy obou značek.

Elektrická platforma e-Subaru Global Platform se vyznačuje mimořádnou jízdní dynamikou přinášející vysokou úroveň stability a obratnosti, která zcela přesně odpovídá řidičovým pohybům volantem. Akumulátor dodávající energii elektrickému pohonu je umístěn v podlaze vozu, kde je součástí jeho nosné struktury. Přispívá tak nejen k nízkému těžišti, ale také k mimořádně vysoké tuhosti a pevnosti celé karoserie.

Subaru Solterra je vybavena systémem pohonu všech kol využívajícím pro pohon každé z náprav jeden samostatný elektromotor. Model využívá nových možností daných rychlostí reakcí elektrických motorů a možností plně variabilního rozložení hnacích sil mezi přední a zadní nápravu. Díky tomu dokáže maximalizovat efektivitu využívání dostupné přilnavosti každého ze čtyř kol.

auto, stříbrné, Dacia, Spring
ČTĚTE TAKÉ:  Dacia Spring: Je nejlevnější, nejpomalejší a její baterie jde zaplavit

Stejně jako je tomu o ostatních SUV modelů Subaru, také Solterra je vybavena systémem X-MODE, který přináší více kontroly při jízdě na nezpevněných površích. Další zlepšení jízdního projevu dodává nová funkce Grip Control, která umožňuje stabilní jízdu konstantní rychlostí na různých typech nezpevněných povrchů.

S délkou 4 690 mm, šířkou 1 860 mm a výškou 1 650 mm je Solterra rozměrově blízko modelu Toyota bZ4X, s níž sdílí také rozvor 2 850 mm. Vnějším designem jsou ale oba vozy výrazně odlišné. S kontroverzí bude možná přijato nové pojetí interiéru. Solterra dostala nízkou palubní desku s hlavními přístroji, které jsou poprvé u Subaru umístěné vysoko na ní a viditelné při pohledu přes volant.

Martin Šidlák