Evropský parlament (EP) schválil ve středu návrh, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Stanovil i zpřísnění emisních limitů před tímto datem. Je to ale jen začátek dlouhého schvalovacího kolečka.

Přelomové rozhodnutí, které by mělo změnit svět automobilů a proti kterému paradoxně stojí i řadě příznivců elektromobility. Evropský parlament nevyslyšel volání o zmírnění navržených opatření ohledně emisí osobních a lehkých užitkových vozů a přijal ta nejpřísnější opatření. Od roku 2035 by se na území Evropské unie měly prodávat jen vozy s nulovými emisemi. Odhlasovali rovněž návrh, aby výrobci automobilů snížili průměrné emise svého vozového parku v roce 2025 o 15 % oproti roku 2021 a v roce 2030 o 55 %.

I fanoušci elektromobility vidí problém v tom, že opatření se netýká prodeje ojetých vozů, takže je velmi pravděpodobné, že lidé budou prodlužovat životnost současných spalovacích aut a místo toho, aby vyměnili svá 10 i více let stará auta za novější plnící třeba normu Euro 6, budou jezdit méně ekologickými vozy.

Schválení Evropským parlamentem ale ještě samo o sobě neznamená konec spalovacích motorů. Aby opatření začalo platit, musí ho schválit ještě také členské státy včetně České republiky. Další jednání mezi unijními institucemi a s členskými státy připadne nejspíš i na české předsednictví v Radě EU. To začne 1. července.

V jiných opatřeních, přijímaných evropskými státy na ochranu klimatu, naopak poslanci Evropského parlamentu shodu nenašli. Konkrétně se nedohodli na zpřísnění a zpoplatnění emisí z vytápění budov a dopravy. Frakce evropských lidovců (EPP) prosazovala zmírnění pravidel, původně (ještě před začátkem války na Ukrajině) navržených Evropskou komisí. Takto upravená podoba ale nenašla v parlamentu dost velkou podporu. Návrh se proto vrací k projednání do výboru pro životní prostředí. Česko v něm zastupují europoslanci Stanislav Polčák (STAN) a Alexandr Vondra (ODS).

„Zpřísnění CO2 limitů pro osobní a lehká užitková auta je v rozporu s tím, co by si nejspíše přála česká vláda,“ uvedl Michal Hrubý, analytik think tanku Europeum. „V Evropském parlamentu se našla jasná podpora pro zpřísnění limitů “výfukových” emisí aut v roce 2030 a 2035 – postupně tak dojde k odklonu od prodeje nových aut, která by spalovala a vypouštěla tyto emise do ovzduší. Ale to až za necelých 13 let. A za předpokladu, že tento návrh podpoří Rada EU a uspěje v následných jednáních s členskými státy.“

Martin Šidlák, psáno pro IDNES, ilustrační foto: Pixabay