Rekordní rok pro LPG. Registrace meziročně vzrostly o 40 %

Dacia Jogger LPG

Registrace LPG vozidel na českém trhu míří k rekordu. Podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) již letos bylo registrováno přes 3000 nových LPG vozidel. Další tisíce vozidel ročně přibývají podle odhadů České asociace LPG po dodatečných přestavbách benzínových motorů, a to i těch přímovstřikových.

V prvním pololetí letošního roku bylo registrováno již 3183 nových vozidel s pohonem na LPG. V meziročním srovnání jde o 40,3% růst. Vyplývá to z aktuálních dat SDA. Pro srovnání jde o údaj blížící se celkovému počtu nově registrovaných vozidel za celý rok 2023 nebo více než dvojnásobek celého roku 2020.

Vozidla na LPG zaznamenala v posledních letech hned dva rekordy a letos míří k dalšímu. „Zájem o LPG výrazně rostl i v souvislosti s energetickou krizí a prudkým růstem cen konvenčních paliv v roce 2022, kdy bylo registrováno téměř 4000 nových vozidel na autoplyn. Tento rekord byl překonám o 2 roky později, když bylo v roce 2024 registrováno už více než 4500 nových LPG aut,“ připomíná Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG (ČALPG), který dodává, že letošní čísla naznačují výrazně lepší výsledek oproti předešlému rekordnímu roku. „Pokud by registrace LPG vozidel pokračovaly stávajícím tempem i ve druhé půli roku, dostaneme se nad 6000 nových automobilů, což je opět 40% meziroční růst a nový rekord,“ říká Ivan Indráček.

Z dat Centra dopravního výzkumu vyplývá, že kromě zcela nových vozidel na LPG bývá v Česku každoročně registrováno nemálo ojetých plynových automobilů z dovozu. Další tisíce vozidel na autoplyn pak dle odhadů ČALPG na silnicích přibývá díky individuálním přestavbám benzínových motorů.

Zájem o přestavby na LPG je přitom podle vyjádření specializovaných firem nadále podobně vysoký jako v předchozích letech. A to i přesto, že mezi lidmi někdy vzniká dojem, že moderní motory s přímým vstřikováním paliva nejsou s LPG kompatibilní nebo vyžadují velký tzv. přívstřik benzínu. „Montujeme převážně velkoobjemová americká auta nebo starší modely, ale bez problémů zvládáme i přímé vstřikování u moderních motorů TSI. Renomovaná italská technologie BRC, na kterou se specializujeme, funguje bezchybně u všech námi realizovaných přestaveb. A navzdory některým přetrvávajícím mýtům ohledně vysoké dodatečné spotřeby benzínu činí jeho nezbytný přívstřik jen zhruba 5 % z celkové spotřeby paliva,“ popisuje Martin Barták z rodinné firmy AutoGas Barták v Moravských Budějovicích.

Podle Marka Osvalda ze strakonické společnosti AUTOGAS CENTRUM PLUS zase někteří zástupci na českém trhu nemají k dispozici adekvátní přestavbové sady pro přímovstřikové motory, a tak raději hlásají, že takové přestavby nelze provést. „My jsme naproti tomu již před deseti lety nastavili jasný kurz směrem k přestavbám přímovstřikových motorů, takže na českém trhu zastupujeme právě ty značky, které se dlouhodobě zabývají vývojem a výrobou těchto přestavbových sad,“ říká Marek Osvald, jednatel a vedoucí provozu AUTOGAS CENTRUM PLUS. „Samozřejmě je za tím spousta let práce, ale dnes jsme v pozici, že přestavbové sady například na čínská auta, která se nyní vozí ve velkém do Evropy, máme k dispozici dříve, než se vůbec v Česku najde nějaký distributor těchto aut,“ dodává Marek Osvald.

Celkový počet veřejných čerpacích stanic s nabídkou LPG je v Česku dle evidence MPO 963 a jejich počet letos meziročně vzrostl o 3. Pro srovnání standardních čerpacích stanic s výdejem benzínu a nafty je 2855. Už 3 roky nazpět došlo ke sjednocení postupů při plnění LPG, CNG, LNG a H2, kdy načerpání nebo plnění plynů do nádrže vozidla může provádět samotný řidič. Ten přitom nemusí být speciálně proškolen, měl by ale dbát bezpečnostních pokynů, které musí provozovatel pro případ samoobslužného tankování umístit na výdejním stojanu nebo v jeho blízkosti.

„Pokud se motorista rozhodne natankovat LPG sám, bere na vědomí nutnost ochranných prostředků a nese plnou odpovědnost za průběh čerpání paliva, jako je tomu při výdeji benzínu, nafty a CNG. Může se však stále obrátit na obsluhu čerpací stanice,“ vysvětluje Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která letos v prvním pololetí završila postupný přechod k samoobslužnému výdeji LPG na posledních dvou svých stanicích.

Zdroj: Česká asociace LPG