Nejčastější pojistné události v zimě – pozor na rampouchy a neupevněné lyže!

Sníh a rampouchy padající ze střech, ale také nedbale uchycené lyže, to jsou příčiny typických zimních pojistných událostí, které postihují řidiče. Vyplývá to z dat leasingové společnosti LeasePlan. Firma každým rokem eviduje na vozech klientů desítky takových škod.

Velkým problémem je také neopatrnost při parkování. Pokud je to jen trošku možné, nikdy nezastavujte pod zasněženými či namrzlými střechami nebo stromy. Spadlý sníh a rampouchy mohou poškodit kapotu i skla vašeho vozu. Nemusí jít přitom o drobné škrábance, zmrzlá voda padající ze střechy dokáže auto velmi poničit, škody jdou potom do desetitisíců. Zdaleka ne všichni majitelé nemovitostí navíc uznají svou vinu, případné vymáhání náhrady proto bývá velice komplikované.
Dalším zimním nešvarem jsou špatně uchycené předměty převážené ve voze anebo na jeho střeše – lyže, lyžařské boty, snowboardy, saně a podobně. „Každou zimu řešíme případy, kdy lyže volně položené uvnitř vozu mezi sedačkami poničí přístrojovou desku anebo rozbijí čelní sklo. Stačí jedno prudší zabrzdění,“ varuje manažer likvidace pojistných událostí společnosti LeasePlan Michal Prokopec. Upozorňuje také na nebezpečí, které pro posádku představují další neupevněné těžké věci, třeba přeskáče.
Často se stane, že lyže ulítnou ze střechy vozu. Potom se z nich stává smrticí zbraň namířená na lidi jedoucí v autě v závěsu. Je proto nezbytné věnovat usazení lyží, snowboardů a dalších předmětů maximální pozornost. Zároveň počítejte s tím, že když jste pečliví vy, nemusí být pečliví ostatní – dbejte tedy na větší odstup mezi vozidly. Ten dodržujte i tehdy, když jedete po silnici posypané štěrkem, protože nějaký kamínek může odletět od kola vozu před vámi a rozbít vám přední sklo.
V souvislosti se zimní sportovní výbavou je třeba vnímat i riziko její krádeže. Každou zimu pokazí dovolenou bezpočtu lidí. „Pravidelně evidujeme řadu krádeží zavazadel a lyžařského vybavení, které řidiči ponechají ve vozidle bez dozoru. Pro zloděje je velice snadné tyto věci odcizit. Jedné rodině způsobí škodu i v řádech desítek tisíc korun. Je-li to jen trošku možné, nikdy výbavu ve vozidle nenechávejte,“ radí Michal Prokopec.
Klasickým sezónním problémem jsou zamrzlé zámky dveří. Když nemáte k dispozici vlastní prostředky k odmrazení, případně je máte uzamčeny ve voze, kde vám nejsou nic platné, je vhodné zavolat asistenční službu. Jinak hrozí, že vůz poškodíte. Ani poničení zámků vlastní neopatrnou manipulací nebývá kryto pojištěním.
Velké části zimních škod by se přitom dalo předejít. Podle Michala Prokopce by stačila trocha předvídavosti a obezřetnosti: „Někteří řidiči ale naopak s příchodem zimy jako by ztratili rozum. Vyrážejí na zasněžené silnice na letních pneumatikách, i to může být z pohledu pojišťovny problém. Největší hazardéři se dokonce nebojí vydat přes zamrzlé rybníky nebo vodní nádrže. Chvilkové zvýšení hladiny adrenalinu v krvi však bývá draze vykoupeno. Když se led prolomí a auto se „utopí“, pojišťovna zakroutí zamítavě hlavou.“