Micra přerostla Fabii a dostala reproduktor do hlavové opěrky

Micra

MicraPátá generace Nissanu Micra změnila v podstatě všechno, co mohla – především design a rozměry. Navíc nabídne prémiovou hudební aparaturu. V Česku se začne prodávat až v dubnu, ale my jsme ji otestovali už nyní.

 

Novinka především hodně vyrostla, a už se o ní rozhodně nedá hovořit jako o miniautě. Na délku se zvětšila o 17,4 centimetru a s 3 999 mm přerostla i největšího domácího konkurenta, Škodu Fabia (3 992 mm). Je i širší a nižší než dřív. I díky tomu, jak narostla, nahradí v nabídce Nissanu i model Note.
Už to nemá být auto pro ženy, což naznačuje především design. Pryč jsou minulé zakulacené tvary, teď karoserii vévodí ostré linie. Otázkou samozřejmě je, jestli to výrobce nepřehnal, protože ztratit původní zákazníky a přitom neoslovit nové je velmi snadné. Nám se ale aktuální vzhled Micry zalíbil. Jde ho ještě dále vylepšit různými barevnými doplňky karoserie na střeše, kapotě či boku vozu, a to pomocí polepů, na které se vztahuje tříletá záruka stejně jako na celé auto.
Podobně personalizovat se dá také interiér – sedák, loketní opěrku ve dveřích, kolenní opěrku a část přístrojového panelu totiž můžete mít v barvě odpovídající jedné ze tří hlavních laků Micry – modré, oranžové nebo červené.
Řidič za volantem snadno najde tu správnou pozici – výrobce tvrdí, že nastavení sedadla ladil ve vývojovém týmu jak zaměstnanec vysoký 203 centimetrů, tak jeho kolegyně o výšce pouze 152 cm. Ale na zadních sedadlech už není místa na rozdávání a trochu překvapivě zde jedoucí lidé mají k dispozici pouze manuální stahování oken. O 35 litrů se mezigeneračně zvětšil i zavazadlový prostor, a to na rovných 300 litrů.
Vrcholem výbavy je ovšem audiosystém BOSE Personal. Ten slibuje vykouzlit s pouhou šesticí reproduktorů hudební zážitek prémiové kvality. Vychutnat si ho má především řidič, protože jeho sedadlo je vždycky obsazeno. Dva z oněch šesti reproduktorů jsou proto umístěny v opěrce jeho hlavy. Řidič má díky nim dojem prostorového zvuku, aniž si přesně uvědomí, odkud přesně vychází. Systém navíc umožňuje širokou míru individuálního nastavení. Další reproduktory jsou pak umístěny v předních dveřích a A sloupcích karoserie. 
Široká je také nabídka bezpečnostních asistenčních systémů. V Micře můžete mít systém sledování jízdního pruhu, nouzového brzdění , rozpoznávání dopravních značek, automatického přepínání dálkových světel, panoramatický kamerový parkovací systém a systém sledování mrtvého úhlu.
Přestože se Micra vyrábí v rámci jedné aliance s Renaultem ve francouzském výrobním závodě ve Flins společně s modelem Clio, zástupci Nissanu na prezentaci opakovaně zdůrazňovali, že obě auta nemají s výjimkou motorů technicky nic společného. Mají především zcela jinou podvozkovou platformu. Nissan použil pro Micru svoji vlastní „V-platform“. Vpředu jsou vzpěry McPherson se stabilizátorem, vzadu tuhá torzní příčka. Jízdní vlastnosti jsou i při dynamické jízdě velmi jisté, pomáhá tomu i systém, který v zatáčkách automaticky přibrzďuje vnitřní kolo. Na nerovnostech je znát trochu tvrdší nastavení podvozku, i když díky dalšímu systému inteligentní regulace jízdy auto zmírňuje kývání vpřed/vzad zejména při přejíždění vyšší terénní nerovnosti, například přes zpomalovací práh.
Jediná věc, kterou považuji za slabinu nové Micry, je tak nabídka motorů. Ty budou zprvu jen tři. Dva benzinové tříválce (1.0 54 kW a turbomotor 0.9 66 kW) a jeden naftový (1.5 dCi 66 kW), přičemž oba 66kilowattové agregáty sdílí Micra s Renaultem Clio. Testovali jsme především litrový tříválec, který je velmi dobře odhlučněný, řekl bych, že lépe než v Cliu. V nízkých otáčkách moc síly nemá, je potřeba ho trochu víc vytáčet, čímž ale logicky stoupá spotřeba. Místo papírové 4,6 l/100 km jsme překonávali spíše šestilitrovou hranici. Výrobce slibuje do roku 2018 rozšíření nabídky pohonných jednotek, stejně jako možnost zvolit jinou než pětistupňovou manuální převodovku. Jaká to bude, prý ještě není úplně jasné, rozhodovat se nejspíš bude mezi automatickou dvouspojkovou EDC od Renaultu, kterou používá Clio, nebo CVT převodovkou Xtronic od Nissanu.
O úspěchu či neúspěchu Micry bude hodně rozhodovat také cena, která ale zatím není známa. Micru ale čeká velmi těžký boj, protože konkurence je velká. Po Citroënu C3 a Fordu Fiesta se letos ještě představí třeba  nové generace modelů Kia Rio nebo Volkswagen Polo.

{gallery}stories/automobil_ve_firme/2017_Leden/Nissan_Micra{/gallery}