Vyhlášení výsledků ankety FLOTILA ROKU 2017

Známe vítěze ankety o nejúspěšnější flotilový vůz roku 2017. Vítězství v hlavní kategorii Flotilová novinka roku získává na základě hlasování čtenářů Volvo V90. V kategorii užitkových vozů zabodoval Citroën Jumpy. Celkově se v anketě tradičně dařilo značkám Škoda a VW, ale jednotlivá vítězství si z ankety odnesly i značky Citroën, Ford, Peugeot a Volvo.

Stejně jako každý rok, i letos nabídla anketa Flotila roku celkem sedm fleetových kategorií. Ty byly již tradičně obohaceny o speciální kategorii Flotilová novinka roku 2017 a nově Flotilovou novinku roku 2017 v kategorii užitkových vozů, jejichž výsledky vzešly pouze z hlasování samotných respondentů, tedy flotilových manažerů a správců vozových parků. Nominace jednotlivých vozů vznikla na základě prodejů automobilů v období leden až listopad 2016 dle statistiky SDA. Vozy do kategorie Flotilová novinka roku nominovaly samotní zástupci automobilových značek.

Celkové vítěze i pořadí vozů v jednotlivých kategoriích určil počet bodů vzešlý na základě došlých hlasovacích lístků či hlasů z internetového hlasování a prodejů nominovaných vozů. Základní myšlenkou naší ankety zůstává, že není důležité pouze vymyslet a vyrobit hezké auto, ale nedílnou součástí úspěchu je umět ho i prodat a najít mu své místo na trhu. I v letošním ročníku jsme upřednostnili vaše hlasování nad výsledky prodejů, a to v poměru 60 ku 40. Celkem se letošní volby zúčastnilo 2148 řádně hlasujících, za což všem zúčastněným děkujeme a gratulujeme vítězům!

KONEČNÉ VÝSLEDKY:

Flotilová novinka roku 2017

Třetí ročník kategorie v rámci ankety Flotila roku se spoléhal pouze na hlasování fleetových manažerů mezi vozy nominovanými samotnými automobilkami. Vítězem se stalo nové Volva V90, které svedlo těsný souboj se Škodou Octavia ve své nové podobě. Volvo V90 zvítězilo i díky velkému náskoku v počtu přidělených prvních míst, Škoda Octavia naopak zabodovala díky vysokému počtu druhých a třetích míst. Třetím místem doplnil pomyslné stupně vítězů VW Tiguan. Na dalších místech ankety se objevily modely Hyundai i30, Audi A5 Coupé, Opel Astra ST a Peugeot 3008.

1    Volvo V90
2    Škoda Octavia
3    VW Tiguan

Flotilová novinka roku 2017 – Užitkový vůz

V nové kategorii Flotilová novinka roku, určené výhradně užitkovým modelům, výrazně bodovaly sesterské modely Citroën Jumper, Peugeot Expert a Toyota Proace, které dohromady získaly bezkonkurenční počet bodů. Při samostatném hlasování obdržel nejvíce bodů model Jumpy, který předeběhl celkově druhý model Expert a až čtvrté místo v konečném pořadí obsadila Toyota Proace. Mezi tuto trojici se stihl probojovat ještě nový VW Amarok V6. Na dalších pozicích se od pátého místa umístil Ford Ranger, Fiat Talento Van, Nissan Navara a Opel Movano Eurobox.

1    Citroën Jumpy
2    Peugeot Expert
3    VW Amarok V6

Malý referentský vůz

Nominovaná dvanáctka malých referentských vozů dosáhla v roce 2016 s celkovým počtem 50 239 registrací velmi dobrého výsledku. Velkého náskoku v prodejích dosáhla právě nová generace Škody Fabia, kterou si loni pořídilo téměř 22 000 zákazníků. Škoda Fabia tak vcelku po právu obhájila své vítězství z posledních tří ročníků.

1    Škoda Fabia
2    Ford Fiesta
3    VW Polo

Referentský vůz

Ostře sledovaná kategorie referentských vozů dosáhla v loňském roce nejvyššího celkového prodeje 47 700 vozů. Vítězný model Škoda Rapid si do soutěže přinesl slušný náskok v podobě velkého počtu prodaných vozů, ale významně sbíral body i u jednotlivých hlasujících. Zajímavostí je fakt, že pouze v této kategorii je výsledné pořadí totožné jak v rámci hlasování, tak i na základě prodejů.

1    Škoda Rapid
2    Hyundai i30
3    VW Golf

Manažerský vůz

Kategorie manažerských vozů přestavila i díky netradičnímu řazení vozů Škoda v rámci segmentů SDA už poněkolikáté bratrovražedný souboj mezi modely Superb a Octavia. Ve výsledku octavii nestačil ani velký náskok bodů z celkových prodejů  a díky oblibě hlasujících na ní zbylo pouze druhé místo. Oba vozy si tak v porovnání s loňskými výsledky vzájemně prohodily svá umístění. Třetí místo nakonec i díky preferenci hlasujících  obsadil VW Passat.

1    Škoda Superb
3    VW Passat

Vůz kategorie SUV

Kategorie SUV zaznamenala u vybrané dvanáctky v předchozím ročníku celkové prodeje 25 762, letos 30 993 vozidel, čímž je potvrzen vzestupný trend této skupiny. První místo v anketě obsadil VW Tiguan, druhé místo pevně drží model Škoda Yeti, který se již zanedlouho dočká své nové podoby. Třetí místo v těsném souboji s Peugeotem 2008 obsadil Hyundai Tucson.

1    VW Tiguan
2    Škoda Yeti
3    Hyundai Tucson

Vůz kategorie MPV

Kategorii MPV i letos totálně opanovala značka VW, která tak jenom potvrzuje, že má pro tento segment nadání, dostatečně široké portfolio modelů a pochopení svých zákazníků. Výsledné pořadí je dílem velmi dobrých prodejů, ale především preference značky u hlasujících. Ti ve výsledku přidělovali hlasy i čtvrtému zástupci v podobě VW Golf Sportsvan, jehož nižší prodeje mu ale nedaly nakouknout mezi finálovou trojku.

1    VW Touran
2    VW Multivan
3    VW Caddy

Malý užitkový vůz

Velká vlna přízně mezi hlasujícími vyšvihla v kategorii malých užitkových vozů do čela model Ford Transit Custom, který tak potřel náskok VW Transporter, vzešlý z výborných prodejních výsledků. Na miláčka značky VW Užitkové vozy tak zbylo pouze druhé místo a jako cena útěchy třetí místo pro model Caddy. Těsně pod stupni vítězů se znovu umístil nejlevnější model segmentu, Dacia Dokker Van.

1    Ford Transit Custom
2    VW Transporter

Užitkový vůz do 3,5 t a terénní pick-up

Po manažerských vozech v možná nejsledovanější kategorii zaznamenala úspěch značka Peugeot. Její model Boxer těží jak z výborných prodejních výsledků, tak i z přízně hlasujících. Druhé místo obsadil VW Crafter, který se po dlouhé době dostává na stupně vítězů. Až třetí místo obsadil matador této kategorie, dříve mnohokrát vítězný Ford Transit. Z terénních pick-upů byl nejúspěšnější model Ford Ranger před Toyotou Hilux a Nissanem Navara.