Pátku 13. se na silnici bát nemusíte. Podle Allianz jsou nejrizikovější pondělky

Pátek 13. vzbuzuje v mnoha lidech obavy. Patří mezi ně i řidiči. Podle statistiky pojišťovny Allianz se ale v pátek 13. stává naopak méně pojistných událostí, než v jiné dny.

 

„V žádném segmentu pojištění neevidujeme více škod v souvislosti s pátkem 13. Mírně zvýšené riziko se vyskytuje pouze v dopravě, což však není způsobeno datem, ale tím, že je pátek posledním dnem v týdnu a lidé vyrážejí na víkend. Typický páteční dopravní ruch je hektičtější, a tudíž i více rizikový,“ tvrdí analytička Allianz pojišťovny Zuzana Daněčková.
Z hlediska lokality je pro klienty autopojištění Allianz v pátek 13. nejrizikovějším okresem Praha 4. Nebezpečnými pátečními regiony jsou i ostatní velkoměsta – Brno-město, Ostrava-město nebo České Budějovice.
Několikaleté statistiky Allianz pojišťovny však dokládají, že nejvíce dopravních škod se stává v pondělí. Jenom od ledna letošního roku se v pondělí přihodilo průměrně o 3 % více škod, než tomu bylo právě v pátek. Nejbezpečnější jsou pak z hlediska statistik víkendy.
V hlášeních pojistných událostí se najdou i úsměvné příhody. V pátek 13. odjel klient z Prahy 10 na víkend na chatu na Kutnohorsku. Těsně před odbočkou do chatové osady mu vběhla pod kola jeho vozidla černá kočka. Ani ne z pověrčivosti, ale protože ji nechtěl přejet, strhl řízení a narazil pravým blatníkem do sloupu elektrického vedení. Kočka utekla a na autě vznikla škoda za 20 tisíc korun. Když svoji škodu nahlašoval a řekl datum, uvědomil si, že byl pátek 13. Za nešťastný den jej ale ani díky datu, nebo černé kočce nepovažuje. Klient se dokonce operátorce svěřil, že všechno zlé je pro něco dobré a teď nebude mít alespoň kapotu od krup.