VIDEO: Toyota ukázala nehodu a předvedla, jak jí zabránit

1

Ačkoliv se některým bezpečnostním samočinným systémům ve vozech spíše bráníme, často mohou předejít nepříjemné kolizi. Toyota na probíhajícím veletrhu CES názorně předvedla, jak pracují její výzkumníci na vývoji takových bezpečnostních systémů. A ukázala, jak lze nehodám ve spolupráci s automatickým bezpečnostním systémem předcházet.

Na základě dat výzkumného centra Toyota Research Institute (TRI) zástupci japonské automobilky na veletrhu v Las Vegas předvedli virtuální rekonstrukci nehody tří vozidel na dálnici. A na příkladu se rozhodli poukázat na to, jak by šlo podobným nehodám na silnicích předcházet pomocí automatického bezpečnostního systému. Na základě těchto dat TRI připravilo přesnou simulaci, která byla následně převedena do učícího nástroje, aby vůz dokázal ve zlomku sekundy zvážit své možnosti. Situace byla poté zrekonstruována na zkušební dráze za použití reálných vozidel a dálkově řízeného cíle v podobě měkké makety vozidla.

V tomto případě bylo nejlepší volbou systému Guardian rychle akcelerovat do bezpečné vzdálenosti od předmětných vozidel. Guardian se sám dokázal nehodě vyhnout, zmírnit její následky, a potenciálně učinit totéž i pro vozidla v blízkosti.

Smyslem systému Guardian je znásobit schopnosti člověka za volantem, nikoli jej zcela nahradit. U technologie Toyota Guardian má vozidlo podle slov automobilky vždy ovládat řidič, s výjimkou případů, kde Toyota Guardian předpovídá nebo rozpozná hrozící nehodu a provede nápravné opatření v kombinaci se zásahy řidiče.

Jedním z největších průlomů TRI v tomto roce byl návrh režimu řízení ve „smíšené bezpečnostní obálce“, kdy technologie Guardian kombinuje a slaďuje dovednosti a silné stránky člověka, přesněji řečeno stroje. Tento systém se inspiroval způsobem ovládání moderních stíhacích letounů, kde pilot ovládá letoun pomocí řídicí páky, ale ve skutečnosti je toto ovládání nepřímé. Záměry pilota se interpretují pomocí nízkoúrovňového systému řízení letadla, který několik tisíckrát za sekundu stabilizuje letoun tak, aby nebyla narušena určitá bezpečnostní obálka.

Návrh tohoto režimu řízení ve smíšené bezpečnostní obálce je u vozidla mnohem obtížnější než v případě stíhacího letounu. Důvodem je to, že bezpečnostní obálka u automobilu není dána samotnou dynamikou vozidla, ale i tím, jak vozidlo vnímá a předpovídá všechny objekty v bezprostředním okolí.

Základní myšlenka spočívá v tom, že tato bezpečnostní obálka se nepodobá dvoupolohovému přepínači mezi člověkem a autonomním řízením. Ve skutečnosti je to prakticky hladké spojení obou, kdy spolupracují v jednom týmu a každý přispívá svými nejlepšími schopnostmi. Technologie Guardian se vyvíjí jako automatický bezpečnostní systém, který je schopný fungovat s lidským řidičem, nebo systémem autonomního řízení. Toto je klíčová vlastnost.

Toyota má v plánu začlenit technologii Toyota Guardian jako standardní součást všech platforem Toyota e-Palette, které automobilka připravuje pro trh MaaS (mobilita jako služba). Flotiloví zákazníci na trhu MaaS díky tomu budou moci používat jimi zvolený autonomní systém, přičemž technologie Toyota Guardian poslouží jako záchranná pojistka pro libovolný systém autonomního řízení Chauffeur.

PSALI JSME TAKÉ:

Interiér budoucnosti – auto si přečte vaše myšlenky a stoprocentně se jim přizpůsobí
DriveTribe: nejbezpečnější autonomní vůz je Volvo + VIDEO
Řidiči až příliš spoléhají na semi-autonomní řízení, automobilky od používání tohoto názvu ustupují