Vítězné tažení e-Nira na Czech New Energies Český Krumlov a Green Rallye Tatry

Značka Kia dominuje ekologickým soutěžím v česku i v zahraničí. Závod pod hlavičkou FIA v Českém Krumlově opanovala jak v absolutním pořadí, tak mezi značkami, ale i v hodnocení spotřeby.

Z letošního podniku 9. Czech New Energies Rallye konaném v termínu 21. a 22. května 2021 v Českém Krumlově, si tým Kia Czech odvezl hned pětici cenných trofejí. Posádka našeho magazínu ve složení Michal Žďárský a Jakub Nábělek s modelem Kia e-Niro získala dvě zlaté trofeje v prestižních soutěžích FIA e-Rally Regularity Cup a ÚAMK Česká trofej v ECO rallye pravidelnosti. Pro stříbro si v obou výše zmíněných soutěžích pak dojela posádka Vojtěch Formánek a Pavel Huňáček s vozem Kia e-Soul. Značka Kia si také připsala prvenství v Poháru konstruktérů.

Na start letošního ročníku českokrumlovské rallye zavítalo na 31 soutěžních posádek s alternativními pohony, přičemž 27 z nich bylo s čistě elektrickými vozy. „V poháru pod záštitou FIA zhruba polovinu výsledku tvoří spotřeba v průběhu celé soutěže, kterou jsme s naším vozem Kia e-Niro s průměrnou spotřebou 13 kWh/100 km taktéž ovládli a to i v porovnání se světovou konkurencí například v podobě italského vicemistra v této disciplíně,“ komentuje prvenství i v samostatně hodnoceném testu Energy Performance Index jezdec Michal Žďárský. Řidičské schopnosti zlaté posádky jihočeské rallye dokládá i fakt, že ani jednou za celou dvoudenní soutěž o délce 378 km se v měřených testech pravidelnosti (RS) neumístili hůře než na třetím místě, přičemž ve druhém dni jihočeské rallye vyhráli 5 z 6 RS. Na 206 tajných kontrolách se zlatá posádka odchýlila od ideálního času s průměrnou odchylkou pouhé 0,69 sekundy.

Také druhá posádka se startovním číslem 6 ve voze Kia e-Soul, Vojtěch Formánek a Pavel Huňáček, zajela excelentní výsledek. V mezinárodním poháru FIA e-Rally Regularity Cup skončili druzí, stříbrní dojeli i v české ÚAMK Česká trofej v ECO rallye pravidelnosti.

V hodnocení Energy Performance Index pod záštitou FIA tak dojeli s průměrnou spotřebou 13,45 kWh/100 km. Současně tým Kia Czech získal cenné 1. místo i v Poháru konstruktérů ze sedmi přihlášených výrobců.

Dominance i pod Tatrami

Hned týden po úspěchu na Czech New Energies se posádka našeho magazínu vydala za volantem modelu e-Niro na 4. Green Rallye Tatry. I zde nenechala nic náhodě a po rychlém přesunu po ose do 580 km vzdáleného Popradu za sebou na konci náročné dvoudenní soutěže nechala všech 28 přihlášených posádek.

Organizátoři čtvrtého ročníku zelené rallye pod Tatrami závodníkům připravili trasu o délce téměř 313 km, jenž byla během dvoudenní rallye rozdělena do celkem 10 náročných testů pravidelnosti (RS) přesahující měřenou vzdálenost 214 kilometrů. Oproti klasickým rallye pravidelnosti je tatranský podnik okořeněn nejenom klasickými rychlostními zkouškami souběžně pořádaného podniku pro spalovací vozy, ale například i jízdami zručnosti. Ve velmi nabitém startovním poli jsme si odvezli při naší první zdejší účasti prvenství v kategorii elektrických vozidel i v absolutním hodnocení. „Zdejší soutěž je velmi specifická. Zahrnuje prvky pravidelnosti, setinové rallye, orientační soutěže a jízdy na zručnost. Ve všech těchto disciplínách nám hodně pomohla agilita našeho vozu Kia e-Niro podpořena ještě skvělou spotřebou,“ komentuje náročnost rallye řidič vítězné posádky, Michal Žďárský.

Uvidíme, jaké další výzvy nás ještě čekají. Nejbližší domácí soutěží je ECO Energy Rally Bohemia v polovině července. Mezinárodní šampionát FIA pokračuje za už tři týdny zastávkou v Portugalském Lisabonu a naše posádka je po dvou odjetých závodech na děleném prvním místě žebříčku FIA. Značka KIA v tomto hodnocení dominuje po vítězství na úvodním podniku ve Valencii a po vítězství v Krumlově s maximálním možným ziskem 45 bodů před značkami Volkswagen (30 b.), Hyundai (19,5 b.) a Škoda (12 b.)

Text: redakce