Pohon 4×4 chtějí víc řidiči na jižní Moravě a ve Zlíně než v Krkonoších

auto, zima, winter, škoda kodiaq

Pohon 4×4 logicky najde největší uplatnění na horách. Paradoxně ho ale více než v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji chtějí řidiči z jihu Moravy. Co dál čeští řidiči chtějí a co by naopak ve výbavě aut oželeli?

Parkovací senzory se zpětnou kamerou, automatická převodovka, klimatizace a vyhřívané čelní sklo a sedadla. To je pět prvků výbavy, které byly dříve nadstandardem, ale dnes je více než polovina řidičů považuje při nákupu vozu za nezbytnou samozřejmost. Mezi další oblíbené pomocníky patří hlídání mrtvého úhlu s delším dosahem, adaptivní tempomat a dešťový a světelný senzor, které jsou nutnou výbavou při koupi vozu pro 34 procent řidičů. Naopak pomocníkem, kterého třetina dotazovaných bez problémů oželí, je parkovací asistent či vyhřívaný volant.

Výzkum agentury IPSOS pro společnost ESSOX na vzorku 500 českých spotřebitelů ukazuje, že význam nadstandardní výbavy, která pomáhá k pasivní bezpečnosti silničního provozu, stále roste.

Zajímavý je také zájem o výměnu automobilu v letošním roce. Přestože ceny nových i ojetých automobilů rostou, takřka 43 procent respondentů letos plánuje pořízení motorového vozidla. Pomalu také roste zájem o elektromobily – jeho nákup v letošním roce zvažuje 5 procent dotázaných.

„Máme radost z toho, že se zájemci o nový automobil stále více zajímají také o výbavu zvyšující pasivní bezpečnost. Během téměř třiceti let naší působnosti na českém trhu se totiž i my snažíme řadou našich aktivit přispívat k větší bezpečnosti na silnicích. Nápomocná může být třeba i naše mobilní aplikace Carolina, která je vysloveně zaměřená na potřeby motoristů,“ sdělila Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX.

Požadovaná výbava se liší napříč věkovými kategoriemi, ale i podle místa bydliště spotřebitele. Například parkovací senzory a zpětná parkovací kamera jsou nejdůležitější pro řidiče z Prahy (u svého automobilu je požaduje 67 procent dotázaných řidičů) a v Moravskoslezském kraji (77 procent).

Čtěte také: Zdražování aut se nejvíc týká SUV, Škoda už je jako Mercedes

Naopak automatickou převodovku preferují častěji řidiči ve věkové kategorii 45–53 let, nejčastěji z Karlovarského (63 procent) a Plzeňského kraje (50 procent).

Zajímavostí je preference pohonu 4×4. Tu požaduje u pořizovaného vozu přibližně čtvrtina dotázaných řidičů. Nejvíce jich však pochází ze Zlínského kraje (téměř 47 procent) a Jihomoravského kraje (44 procent). Předčí tak i řidiče z Libereckého či Královéhradeckého kraje, kde jsou v zimním období méně příznivé klimatické podmínky.

Zdroj: ESSOX, ilustrační foto: Škoda Auto