Honda ukončila dlouhé měsíce spekulací. Oficiálně potvrdila, že tradiční hot hatch Civic Type R budou součástí nabídky nové generace modelu Civic. Novinka bude odhalena 21. července.

Honda zatím vydala jen první teaser modelu Civic Type R. A oznámila datum premiéry – ve čtvrtek, 21.7.2022 – 4h (CET). Do prodeje v Evropě přijde počátkem roku 2023. Datum představení nebylo zvoleno náhodně. 12.7.1972 se dostal do sériové výroby model Civic.

Honda announces all-new Civic Type R unveil date

Obrázek zatím prozrazuje jen málo. Potvrzuje, že se novinka od standardního Civicu bude lišit tradičním červeným označením Type R, speciální mřížkou chladiče a agresivnějším uspořádáním sání vzduchu. Další podrobnosti – především o tom, co se skrývá pod kapotou – budou zveřejněny až při oficiální premiéře vozu.

Nový rekord na okruhu Suzuka

Ještě před svým odhalením si nová Honda Civic Type R na japonském okruhu Suzuka připsala nový rekord pro vůz s pohonem předních kol. Trať dlouhou 5,8 km ujel za 2 minuty a 23,120 sekundy, o 0,873 sekundy rychleji než jeho předchůdce, Limited Edition 2021.

žena, dívka, sluchátka, Pixabay
ČTĚTE TAKÉ:  Sluchátka i elektromobily. Nehody, kdy lidé neslyší, jsou častější

Výkonové parametry nového hot hatchbacku zatím neznáme, ale překonaný rekord naznačuje, že by mohl získat mírně vyšší výkon. Již dříve bylo řečeno, že vůz je “připraven k testování na Nürburgringu”, což naznačuje, že pokus o rekord na Nordschleife by se mohl uskutečnit i s pohonem předních kol.

Nový soupeř Renaultu Mégane RS se od svého předchůdce nebude zvenčí nijak radikálně lišit. Celkový tvar karoserie s nízkým, širokým posezem, víkem zavazadlového prostoru ve stylu sedanu a velkým zadním křídlem je známý. Výrazné výfukové potrubí a červené brzdové třmeny jsou dalším náznakem jeho výkonnostního potenciálu.

Zdroj: Honda