Už skoro polovina firemních aut je na operativní leasing

leasing

Operativní leasing stále roste. Už víc než polovina nových firemních aut je v České republice financována právě tímto způsobem. Podíl operativního leasingu na způsobu pořízení nových osobních a lehkých užitkových aut v Česku vzrostl za posledních pět let o 16 procentních bodů na 44 procent.

Znamená to, že téměř každé druhé nové auto na trhu bylo pořízeno na operativní leasing. Vyplývá to z údajů největších leasingových firem. Těmi jsou VWFS, ALD Automotive, Arval CZ a Lease Plan, nováčkem je od loňska Kinto One od Toyoty.

Prudký nárůst podílu operativního leasingu byl zejména mezi lety 2019 a 2020, tedy na začátku covidové epidemie. V té době ale zároveň došlo k výraznému propadu celkových prodejů nových vozů, takže i když podíl leasingu vzrostl, absolutní počet takto pořízených vozů se v letech 2020 až 2022 příliš nezvyšoval. Výraznější absolutní nárůst lze vzhledem k vývoji v prvním čtvrtletí čekat až letos.

Firmy vedou

Zajímavý je také vývoj podílu privátních zákazníků na celkovém trhu. Ti například u Toyoty tvořili v roce 2019 64 procent a v současnosti je to 21 procent. Většinu aut tak u Toyoty momentálně pořizují firmy.

„Aktuální data ukazují, že operativní leasing je u zákazníků stále vyhledávanější. Nejčastější jsou smlouvy na 36 měsíců a následuje 48 měsíců. Naopak podíl krátkodobých smluv v délce 12 nebo 24 měsíců je na ústupu,“ říká Petr Najman, manažer značky Kinto.

Kinto One od Toyoty ponechává vůz celou dobu životního cyklu v autorizované síti automobilky. Zákazník si přebere auto u svého prodejce a tam se následně vrací řešit servisní, pneuservisní i pojistné události. Za vůz platí fixní měsíční částku, v které jsou obsaženy všechny služby spojené s provozem vozidla.

Zdroj: Toyota