Skutečný rozměr problému, kterému prodejci čelí, odhalila německá asociace automobilového průmyslu ZDK, která oznámila, že v Německu je v současné době u výrobců a prodejců zaparkováno skladových vozů za 14,8 miliardy eur. Pro představu – kdyby šlo jen o Fabie v základní výbavě, představovalo by to zhruba 1,058 milionu aut.

ČTĚTE TAKÉ:  Levněji už nebude – individuální doprava zažije proměnu

V Německu se v březnu propadly prodeje nových aut o 37,7 %, v dubnu o 61,1 %. Automobilky proto tlačí na vládu, aby podpořila tento sektor pomocí šrotovného. A to i na ojetiny. „Potřebujeme rychlé politické rozhodnutí politiků o nákupním bonusu, který musí rozhodně zahrnovat nová vozidla a zánovní ojetá vozidla s motory šetrnými k životnímu prostředí, které splňují nejnovější standardy znečišťujících látek,“ uvedl viceprezident ZDK Thomas Peckruhn. Kancléřka Angela Merkelová oznámila, že o nákupním bonusu by mělo být rozhodnuto na začátku června. Podle serveru Automobilwoche má jít o sumu 4 000 eur na nákup bateriových vozidel a 3 000 eur na nákup vozidel se spalovacími motory.

„Když se nezačnou prodávat nová auta, nemůže se rozběhnout ani jejich výroba,“ zdůraznil Thomas Peckruhn. Na ohrožení výroby upozorňuje i evropská asociace automobilových výrobců ACEA, která připomněla zejména význam automobilového sektoru pro evropskou ekonomiku a zaměstnanost. Při ekonomické krizi v letech 2008-2013 přišlo v tomto segmentu o práci 440 tisíc lidí. Dnes je v celém sektoru automotive zaměstnáno v automobilkách a u jejích dodavatelů celkem 13,8 milionu lidí.

I čeští prodejci mají hodně skladových vozů, což je vidět na nabídkách některých automobilek, kde se tato auta dají koupit s opravdu velkou slevou. Například na webových stránkách Dacie je vidět 880 skladových vozů, u Renaultu jich je 640 se slevou až 140 000 korun. Citroën jich má na webových stránkách 1291, další značky jsou na tom podobně.

Martin Šidlák, Idnes.cz; foto: ProMotor/Volz