Subaru Outback se vrací v šesté generaci i do České republiky

auto, Subaru, SUV

Přestože je šestá generace Subaru Outback již nějaký čas k dispozici ve Spojených státech, evropská specifikace se od té americké vždy v řadě ohledů lišila. Nebylo tak dosud jasné, v jaké podobě nakonec Outback do Evropy dorazí. Nyní už je ve většině ohledů jasno a šestá generace dorazí i do České republiky.

Jaké jsou první zveřejněné informace? Stejně jako Forester, Impreza a XV, také nový Subaru Outback už stojí na platformě SGP s extra tuhou konstrukcí. Pevná karoserie je nejen bezpečnější, ale zajišťuje také vyšší stabilitu, lepší ovladatelnost díky přesnějším a rychlejším reakcím na volant a ve výsledku i více pohodlí díky možnosti použít měkčí odpružení.

sedmnáctiletí řidiči, Lesensky
Čtete také

Sedmnáctiletí řidiči nehodovost nezvýšili. O řidičák přišli tři

Už půl roku se na českých silnicích můžeme potkat se sedmnáctiletými řidiči. Podle statistiky žádné větší problémy nezpůsobují a odborníci novinku chválí.

Zvýšení světlé výšky z 200 na 213 milimetrů zajistí lepší průchodnost terénem. Vylepšený X-Mode nabízí dva režimy pro jízdu v terénu. Zatímco základní režim se snaží omezit prokluz kol a maximalizovat trakci, režim do hlubokého sněhu a bahna umožňuje řízený prokluz kol, na která posílá více síly, aby se řidič mohl „probít“ skrz.

Atmosférický boxer Subaru o objemu 2,5 litru má nepatrně snížený výkon (ze 129 na 124 kW) a současně zvýšený točivý moment (z 235 na 252 Nm). Klíčová je především jeho vyšší tepelná účinnost, zlepšený průběh výkonu, méně vibrací a nižší spotřeba. Motor dostal přímé vstřikování, filtr pevných částic a vyšší kompresní poměr (12:1 oproti 10,3:1). Bezestupňová převodovka Lineartronic dostala 80 % nových komponent a oproti předchozí generaci je lehčí, tišší a účinnější. Má větší rozsah a odpovídá osmistupňovému automatu.

O 50 mm delší a 35 mm širší karoserie přináší ještě víc prostoru pro cestující i zavazadla. Cestující vzadu mají o 10 mm více místa na nohy. Delší a širší zavazadlový prostor má nejen o 10 litrů větší objem (při plnohodnotné rezervě), ale především větší nakládací otvor a lépe využitelný prostor. K otevření kufru stačí pohyb rukou před zadním logem Subaru, uvnitř nechybí praktické háčky, síťka nebo chytrá roleta, kterou lze ovládat i s plnýma rukama. Vylepšené střešní ližiny jsou přizpůsobené mimo jiné pro instalaci stanu.

Uvnitř se objeví prémiovější materiály včetně kůže Nappa, v nabídce ale bude i nově vyvinuté čalounění s vysokou odolností proti vodě a znečištění. Zcela nový infotainment s obrazovkou o úhlopříčce až 11,6 palce sjednocuje všechny důležité informace na jedno místo pro větší přehlednost. Podporuje snadné připojení mobilních telefonů a další moderní funkce, zároveň mu ale nechybí mechanické ovladače pro nastavení teploty či hlasitosti.

21MY Subaru Outback se plánuje do prodeje v České republice na květen 2021, kdy by již měly dojíždět první vozy z výroby na prodejny autorizovaných partnerů Subaru. V konfiguraci motorizace 2.5i s automatickou převodovkou Lineartronic budou čtyři úrovně výbavy Active, Comfort, Cross a Executive, jejichž detaily a cenové nastavení budou představeny následně. Již v základní výbavě Active bude kompletní bezpečnostní i komfortní výbava a její cenovka by neměla překročit hranici 1 100 000 Kč včetně DPH.

Zdroj: Subaru