Sbohem osmiválce. Audi bude vyrábět už jen elektromobily

auta, audi

Audi dnes oznámilo, že od roku 2026 bude nově uvádět na globální trh už jen elektricky poháněné modely a do roku 2033 ukončí výrobu posledního modelu se spalovacím motorem.

Elektromobilita jako jediná cesta. I Audi se rozhodlo vsadit vše na jednu kartu a za pouhé čtyři roky zahájí výrobu svého posledního zcela nově vyvinutého modelu se spalovacím motorem. A od roku 2026 bude značka uvádět na globální trh už jen nové modely, které budou mít elektrický pohon. Uvedené plány oznámil Markus Duesmann, předseda představenstva společnosti AUDI AG, na konferenci nadace Stiftung Klimaneutralität.

Výroba vozů Audi se spalovacími motory bude postupně utlumována a do roku 2033 ukončena. „Díky naší inovační síle nabídneme lidem možnost trvale udržitelné a klimaticky neutrální mobility,“ pokračoval Duesmann. „Nevěřím, že zákazy budou mít úspěch. Věřím v úspěch techniky a inovací.“

O přesném termínu ukončení výroby vozů Audi se spalovacími motory rozhodnou zákazníci a legislativa. Pro Čínu se počítá s přetrvávající poptávkou i po roce 2033, proto je možné, že bude uspokojována nabídkou vozidel se spalovacími motory z lokální výroby. Audi bude současně výrazně rozšiřovat svou nabídku výhradně elektricky poháněných modelů. Již v letošním roce zahájila značka Audi prodej nových modelů e-tron GT, RS e-tron GT, Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron, a uvedla tak na trh více elektromobilů než modelů se spalovacím motorem.

Pro rozšíření elektromobility a její společenskou akceptaci je rozhodující také výstavba plošné nabíjecí infrastruktury a výroba energie z obnovitelných zdrojů. Audi se angažuje v obou oblastech. Výrobce z Ingolstadtu představil před několika týdny pilotní projekt Audi charging hub jako vlastní prémiové řešení pro nabíjení s možností rezervace a salonkem pro klienty. Výrobce automobilů kromě toho spolupracuje s dodavateli energií, a podporuje tak výstavbu elektráren, které využívají obnovitelné zdroje.

Audi se bude až do ukončení výroby spalovacích motorů věnovat jejich dalšímu vývoji a zdokonalování. Současné generace motorů budou dále vylepšovány pro ještě hospodárnější provoz při zachování velké užitné hodnoty pro zákazníky. Jedna věc je tedy jasná: „Poslední spalovací motor značky Audi bude nejlepším motorem, jaký jsme kdy vyrobili,“ říká Duesmann.

Zdroj: Audi