České firmy navýšily meziročně podíl aut s alternativními pohony o třetinu. Zatímco loni mělo alespoň jeden typ vozidla s alternativními technologiemi jen 14 % firem, letos je to již 22 %.

Podle průzkumu Arval Mobility Observatory 2021 narost počet českých firem využívajících alternativní technologie o třetinu. Přesto je Česko stále poslední v evropském žebříčku. Vozy s alternativními technologiemi jsou dle průzkumu v EU zastoupeny u 42 % dotazovaných firem, v Česku je to pouze u 22 % společností.

„České firmy postupně přecházejí ve svých flotilách na alternativní technologie. Přesto zbytek EU doháníme jen s obtížemi, například plug-in hybridních vozy se objevují jen v 7 % firemních flotil, evropský průměr je takřka čtyřnásobně vyšší. Stejná situace se týká také zastoupení elektromobilů, v tomto případě jsme na stejné úrovni s Tureckem a průměr EU je trojnásobně vyšší. Vývoj ale naznačuje obrat  českých firem ve vztahu k alternativním technologiím. I přes vyšší pořizovací ceny těchto vozů postupně narůstá zájem tuzemských společností o jejich zařazení do firemních flotil. K tomuto trendu dochází nejen díky nižším provozním nákladům těchto vozidel, ale i díky možnostem operativního leasingu, který přenáší rizika spojená např. s prodejem vozu po konci jeho užívání na leasingovou společnost,“ komentuje výsledky průzkumu Tomáš Kadeřábek, konzultant společnosti Arval, předního poskytovatele vozů na operativní leasing. 

cerpaci stanice pistole
ČTĚTE TAKÉ:  Němci plánují dramatické zdražení benzínu

Průzkum Arvalu uvádí, že nejsilnějším argumentem pro zavedení vozů s alternativními technologiemi do firemních flotil je jejich nižší spotřeba paliva. Firmy, které se o využíváním těchto vozů zatím rozhodují, nejčastěji uvádí, že by u plug-in hybridů a elektromobilů uvítaly vyšší dojezd na jedno nabití a také vyšší daňové úlevy od státu.

„Pro polovinu firem, které využívají vozy s alternativními pohony, byla hlavním argumentem pořízení nižší spotřeba. Společnosti, které tento druh pohonu teprve zvažují, ve 45 % případů uvádějí nejistotu ohledně dojezdové vzdálenosti vozů. Dále 38 % firem uvedlo, že by auta s alternativními pohony více využívaly, kdyby stát představil vyšší daňové zvýhodnění. Z našich dat vychází, že nejnižší důvěru v alternativní pohony mají prozatím živnostníci a malé firmy do 9 zaměstnanců. Pro ně se nabízí řešení v podobě operativního leasingu, v rámci něhož si mohou pevně danou splátku za firemní automobil odepsat jako nákladovou položku ze základu daně,“ shrnuje Tomáš Kadeřábek z Arvalu.

Zdroj a ilustrační foto: Arval