Společnost Mazda North America Operations představila model CX-50, zbrusu nové SUV určené ovšem výhradně pro severoamerický trh. Pro Evropu jsou určeny dva další budoucí modely, oba s plug-in hybridním pohonem.

Bude to první Mazda vyrobená v nové továrně Mazda Toyota Manufacturing (MTM) v Huntsvillu v americkém státě Alabama. Sériová výroba Mazdy CX-50 by se v MTM měla rozjet v lednu 2022. MTM je společný podnik dvou velkých automobilek s rovnou účastí obou partnerů, roční kapacita činí 300 000 vozů (po 150 000 vozech od každé značky). Jde o součást širší spolupráce Mazdy a Toyoty, do níž patří i sdílená technologie pro výrobu elektromobilů, vozů s vyspělou konektivitou a pokročilých bezpečnostních systémů.

Mazda CX-50 se na americkém trhu posune nad model Mazda CX-5. Nové SUV bude mít stejný podvozek jako Mazda3 a Mazda CX-30, zprvu budou na výběr dva benzinové motory Skyactiv-G 2.5, posléze se počítá s elektrickou variantou. Do výbavy bude patřit systém i-Activ AWD a inteligentní technologie Mazda Intelligent Drive Select (Mi-Drive), která nabízí různé režimy jízdy podle okolních podmínek. Elegantní a zároveň odolný  exteriér Mazdy CX-50 podtrhuje vynikající terénní jízdní vlastnosti. Uspořádání vnitřního prostoru (jehož součástí je panoramatické střešní okno, u Mazdy vůbec poprvé) svědčí o tom, jaký důraz automobilka klade na špičkový zážitek z jízdy.

ČTĚTE TAKÉ:  Kia XCeed, Mazda CX-30, Mitsubishi ASX – Experimenty stranou

Nový model je předzvěstí dvou větších crossoverových SUV, která se během následujících dvou let dostanou i na evropský trh. Modely Mazda CX-60 se dvěma řadami sedadel a Mazda CX-80 se třemi řadami se stanou prvními plug-in hybridy v této řadě v Evropě. Kromě toho budou k dispozici varianty s benzinovým motorem Skyactiv-X nové generace s řadovým šestiválcem a dieselovým agregátem Skyactiv-D 48V s vysokým výkonem a nízkými emisemi.

Zdroj: Mazda