Škoda Octavia IV slaví 3 roky. Jako ojetina je dostupnější

auto, stříbrné, škoda, octavia

Škoda Octavia čtvrté generace je na trhu už tři roky. Jako ojetý vůz se na trhu stává dostupnější než dřív. V autobazarech je jich víc a za lepší ceny než dřív.

Podle analýzy AAA AUTO se přesně 3 roky poté, kdy debutovala 11. listopadu 2019, začíná ve větším množství objevovat v nabídce českých autobazarů. „Český bestseller mezi ojetými vozy měl v rámci svého uvedení na tuzemský trh tak trochu smůlu. Jeho nástup proběhl sice úspěšně, nicméně čtyři měsíce poté se v ČR objevila pandemie koronaviru. Výroba se zpomalila, výběr byl omezený a čekací lhůty na tento vůz se výrazně prodloužily. A to vše navíc za vysoké pořizovací ceny,“ komentuje situaci Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna a pokračuje: „Ještě dříve, než se stačila Octavia dostat na prodejní plochy českých autobazarů, byla odsouzena k čekání na příznivější situaci. A ta nastává právě teď.“

Zánovní levnější než nová

Ceny ojetých Octavií dostávají aktuálně výrazně nižší cenovku, než jakou zákazník najde u zcela nových vozů. „Octavia čtvrté generace je toho typickým představitelem“, upřesňuje Vaněček. Jeho slova potvrzuje například Octavia s motorem 1.5 TSI a výkonem 110 kW, ve výbavě Style. Tu může zákazník jako novou koupit pro rok 2023 za ceníkovou cenu 689 900 CZK. Při stejných parametrech s nájezdem pouhých 14 621 km jí klient najde v AAA AUTO za cenu 560 000 CZK. Rozdíl 140 tisíc korun, které lze v tomto případě ušetřit oproti tak malému nájezdu, je zde více než patrný.

Skutečnost, že zákazníci začínají Škodu Octavia IV kupovat jako ojetý vůz, potvrzují statistiky AAA AUTO. Už během roku 2021 se podíl prodaných Octavií IV v poměru k modelu 3. generace zvýšil z dvouprocentního zastoupení v prvním čtvrtletí na šestiprocentní ve čtvrtém kvartálu. Ještě „úspěšnější“ ve prospěch nejnovější Octavie je dosud probíhající rok 2022. Poměr prodaných Octavií IV ve vztahu ke třetí generaci za celý letošní rok je už na 9,75 %. Nejvíce se tato auta prodávala v prvním čtvrtletí, kdy zmíněná hodnota činila již 11 %. Doposud nejvíce kupovali zákazníci čtyřkovou Octavii vůči trojkové v březnu letošního roku. Tehdy byl poměr mezi třetí a čtvrtou generací 85 ku 15 %.

Zdroj: AAA AUTO