Jak jezdit v zimě bezpečně v 5 bodech

jak jezdit v zimě bezpečně, zima, Toyota RAV4

Zima neznamená pro řidiče jen přezutí na zimní pneumatiky. Jak připravit vůz, co je dobré s sebou v zimě vozit, jak se k vozu chovat a jak jezdit v zimě bezpečně?

Jak jezdit v zimě bezpečně? To si připomeneme v 5 základních bodech:

1) Příprava před jízdou

Dopravní policisté doporučují samozřejmě zimní pneumatiky, přeměřit účinnost brzd, zkontrolovat chladicí soustavu, dolít nemrznoucí směs do ostřikovačů, nechat si zkontrolovat autobaterii a olej, případně vyměnit starší žhavící svíčky u dieselových motorů a zkontrolovat funkce všech světel a stavu náhradních žárovek.

2) Co nezapomenout

Tažné lano se hodí po celý rok, v zimě je ale šance na jeho využití největší, to samé platí pro startovací kabely.

„V zimě nezapomínejte na škrabku, smetáček na ometání sněhu nebo pytel písku a lopatku pro vyproštění ze závěje. Při cestě na hory nebo když napadne více sněhu ve městě jsou potřeba sněhové řetězy,“ říká mluvčí Toyoty a Lexus Jitka Jechová.

K tomu ještě doporučuje přidat pracovní rukavice, utěrku nebo sprej proti vnitřnímu pocení oken, baterku, stačí ta v mobilu, a zásobu nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

„Jestliže ve městě se bez většiny doporučovaných věcí obejdeme, rozhodně je neopomíjejte na cestách na hory, ale i pro jízdy na běžných okreskách, kde se řidič většinou musí spolehnout jen sám na sebe,“ dodává Jitka Jechová.

3) Zamrzlá okna

Skla nikdy nerozmrazujeme horkou vodou, mohla by prasknout. Ramínka stěračů před zaparkováním podkládáme nebo vyjmeme, aby nepřimrzla ke sklu.

4) Než vyjedeme

Po usednutí do vozu se vyplatí otevřít okénko, aby se vydechovaným vzduchem nezamlžila okna. Motor pak zahříváme pomalou jízdou a nevytáčíme jej do vysokých otáček na místě. Než vyjedeme, mělo by být auto očištěné od sněhu a námrazy, aby z něj byl dobrý výhled a také aby z něj nic nepadalo na ostatní.

5) Zásady použití auta v zimě

  • Auto v zimě nenecháváme “ohřát na volnoběh”, ale sedneme a jedeme
  • Dieselové motory se zahřívají déle než benzínové
  • Teplý interiér neznamená teplý motor
  • Nejdůležitější je správná teplota oleje (Zdroj: GetFix)

Zdroj: Toyota