Test Peugeot 3008 hybrid | 2026 | Stačí jen tři válce?
Test Peugeot 3008 hybrid. Peugeot 3008 může ideálně posloužit jako rodinné i služební auto. V aktuální generaci nabídne hlavně hodně stylu a komfortní podvozek, ale ne zrovna nejširší paletu pohonů. Dva elektromotory a jeden plug-in hybrid doplňuje jediná verze bez zásuvky v karoserii. Ale stačí jen tři válce pod kapotou?
Situace celého koncernu Stellantis není jednoduchá – zatímco Peugeot se může stále považovat za úspěšnou značku, o všech dalších koncernových sourozencích to nejde s úplně klidným svědomím konstatovat. Na českém trhu je Peugeot dlouhodobě úspěšný a drží se na pomezí první a druhé desítky nejprodávanějších značek. Dlouhodobou jedničkou v prodejích je model 2008, za ním se se zhruba polovičními prodeji drží trojice modelů 3008, 5008 a Rifter.
Peugeot průběžně omlazuje svoji modelovou paletu a kompaktní SUV Peugeot 3008 dostal nedávno už třetí generaci. V té se pokouší v nadupaném segmentu odlišit na první pohled už tvarem karoserie, když se z tradičního SUV stal svým způsobem crossover ve stylu SUV-coupé. Dlouho to byla doména hlavně prémiových aut, ale Renault se svým modelem Arkana dokázal, že to může zajímat i zákazníky v nižších segmentech.
Nové tvary karoserie vyniknou hlavně zboku, když je vidět zajímavě tvarovaná záď s výrazným spoilerem. Auto nese ale i některé tradiční prvky z ostatních modelů značky, hlavně trojice stylizovaných světelných drápů LED denního svícení na každé straně čelní masky. Podle prvních fotografií nové generace modelu 308 SW se ale zdá, že Peugeot od této podoby LED světel ustupuje. Podobnou trojici drápů najdeme ale i v zadních světlech a v nejvyšší výbavě i v těch hlavních čelních, které mají LED pixelovou technologii s adaptivní automatickou výškovou regulací a matrix technologií vykrývání segmentů dálkových světel.
Test Peugeot 3008 hybrid: Delší o 10 centimetrů
Peugeot 3008 se v aktuální generaci prodloužil o 10 centimetrů na 4,54 metru v délce a o 6 centimetrů na 2,74 metru v rozvoru. Objem zavazadlového prostoru je solidních 520 litrů pro všechny verze pohonů, což je stejně jako u minulé generace, ovšem tvar karoserie si trochu vybírá daň v oblasti praktického využívání kufru až po strop. Po sklopení opěradel zadních sedadel, která jsou standardně dělená v poměru 40/20/40, se objem zvětší na 1480 litrů. Nevzniká ale úplně rovná plocha.
Pod dvojitým dnem je ukrytá jedna odkládací schránka a po stranách nechybějí háčky na nákupní tašky. Zajímavostí je, že za sadu na opravu pneumatik se připlácí 1000 Kč v základní a nejvyšší výbavě, v ceně je pouze v té prostřední Business. Rezervní kolo s nářadím pak stojí jednotně 10 000 Kč, z legislativních důvodů to lze udělat až po registraci vozidla a bude nutné připlatit nespecifikovanou částku za montáž.

Špatný není ani prostor na zadních sedadlech, kde sice pro kolena není místa na rozdávání, což výrobce řeší vybráním prostoru v zadní části sedadel řidiče a spolujezdce, ale klesající střecha moc nezmenšuje prostor pro hlavy zde sedící lidí. Průměrně rostlý člověk se tady usadí pohodlně, jen řidiči omezuje záď ve stylu kupé výhled směrem dozadu. V tomto ohledu pozor ještě na jednu věc – na zadním okně není stěrač.
Dramatickou mezigenerační proměnou prošel interiér. Některé věci jsou funkční, jiné novinky na mě působí jen dojmem udělat změnu pro změnu. Mezi takové patří třeba posunutí ovladače automatické převodovky z prostoru mezi sedadly přímo na palubní desku napravo od volantu vedle startovacího tlačítka. Nešlo o úsporu místa, jako když třeba Renault přesunul ovladač na páčku vpravo od volantu, čímž vznikl na středovém tunelu nový odkládací prostor. U 3008 je na dřívějším místě ovladače převodovky nový volič jízdních režimů, takže o úsporu místa nešlo.
Impozantní je už od pohledu palubní deska. Zůstal sice tradiční peugeotí recept s malým nízko umístěným volantem a přístrojovým štítem umístěným nad volantem, nikoli v jeho průhledu, ale ten je už v základní výbavě spojený s centrální obrazovkou do jednoho velkého zakřiveného displeje s o velikosti 21 palců, který opticky jako levituje v prostoru. V základní výbavě ho nahrazují dva 10palcové digitální displeje vedle sebe.

Digitalizace je tady na vysokém stupni, takže se většina funkcí ovládá právě na centrální obrazovce. Její reakce jsou celkem svižné, i když existují rychlejší systémy. Moc se mi ale nelíbí grafika navigační mapy a problém jsem měl trochu i s klikáním na jednotlivé ovládací funkce, často jsem musel pokyn opakovat, abych se trefil přesně na správné místo a s tou správnou intenzitou.
Pod obrazovkou je umístěn panel programovatelných ovladačů, na který je možné nastavit až 10 nejpoužívanějších funkcí v takovém detailu jako volání oblíbeného čísla nebo navigace do nejčastěji používané destinace. Pod nimi je pak plocha pro bezdrátové nabíjení telefonů, což ale systém umí jen výkonem 15 W, například koncern Volkswagen do svých nových vozů momentálně dává nabíjení výkonem 45 W.
Peugeot 3008 dostal v aktuální generaci jako první podvozkovou platformu STLA Medium skupiny Stellantis, dnes už na ní jezdí mnoho dalších modelů i značek Opel nebo Citroën. Platforma je sice navržena primárně pro elektromobily, ale dá se použít i pro benzínové motory s hybridní technologií, a to jak tou dobíjecí ze zásuvky, tak bez ní.
Varianty se zásuvkou ale výrazně převažují. V ceníku najdete dva elektromotory o výkonech 157 a 170 kW, jeden plug-in hybrid a pouze jediný benzínový s technologií na pomezí mild-hybridu a full hybridu. Ten jediný se také s ceníkovou cenou vejde pod milion korun, což mi na kompaktní SUV přijde hodně sebevědomá cenová politika. Ale tlak na stlačení průměrných flotilových emisí zjevně udělal svoje.

Zmíněný hybrid, který byl pod kapotou našeho testovaného vozu, byl v době uvedení označován jako Hybrid 136, nyní ho v ceníku najdeme jako Hybrid 145. Neznamená to ale, že by šlo o novinku se zvýšeným výkonem, jen výrobce začal započítávat i výkon pomocného elektromotoru, díky němuž je celkový systémový výkon 145 koní. Základem je benzínový tříválec o výkonu 100 kW nebo-li oněch původně udávaných 136 koní. Proti stejnému motoru v minulé generaci byl zásadně přepracován, nových je kolem 40% dílů, a především zmizel kritizovaný rozvodový řemen, který nahradil řetěz. Nový je i dvouspojkový automat.
Tříválec má své zastánce i odpůrce, já si myslím, že ještě v autě této velikosti, které stráví většinu jízdního času po městě a okolí, jsou jeho parametry dostatečné. Je postaven právě pro tenhle způsob jízdy. Elektřina mu během popojíždění hodně pomáhá, podle výrobce jezdí auto elektricky po městě až 50% času, ačkoli jeho baterie má využitelnou kapacitu jen 0,432 kWh a elektromotor samotný výkon 15,6 kW. Pak tomu odpovídá i solidní spotřeba, která je papírově 5,4 l/100 km a průměrný řidič se od ní ve městě moc nevzdálí. Musí si jen zvyknout na vcelku silně nastavenou úroveň rekuperace, která nejde nijak regulovat, takže doplachtit na volnoběh k červené na křižovatce tak není úplně možné, hrozí, že auto zastaví dřív.
Dálnice by se auto také nemělo bát, už třeba jen podle maximální rychlosti 201 km/h. Ovšem tam už se nejde spolehnout na pomoc elektromotoru a spotřeba vzroste někam mezi 7-8 litrů na 100 km. Ale na stovku auto zrychlí až za 10,2 sekundy. Nový automat řadí hladce, ale má občas menší prodlevy po sešlápnutí plynového pedálu, takže je opravdu určen spíš pro klidnější řidiče. Ti ocení i solidní odhlučnění, které mi přišlo lepší než třeba v sesterském Citroënu C5 Aircross. Jen občas je slyšet slabé hvízdání spojené s elektrickým motorem, benzínový motor se zase hlasitě ozve při plném sešlápnutí plynu. Ale dřívější konstantní hluk a chvění tříválců tady nečekejte.

Peugeot 3008 i v nové podobě působí při jízdě pořad trochu těžkopádně, ale při klidné jízdě je příjemný na řízení a také dostatečně komfortní. I když v hybridní variantě má vzadu jednoduchou nápravu, na rozdíl od víceprvkové v elektrické verzi, zvládá různá druhy nerovností víceméně se ctí. Ty větší bez výrazného bouchnutí, spíš s komfortním zhoupnutím. Jen při jízdě na táhlých nerovnostech je auto občas trochu nervózní a zbytečně se houpe. Řízení není dokonalé, ale poskytuje rozumnou míru zpětné vazby a díky malému volantu máte pocit, že je celkem strmé, až sportovní. Ani v zatáčkách se moc nenaklání a dobře se ovládá. Celkově jsou jízdní vlastnosti pro rodinné cestování naprosto dostačující, vyšší sportovní cíle si Peugeot s tímto modelem neklade.
Jak jsem už zmiňoval, hybrid je jediná motorizace, která se v ceníkové ceně vejde pod milion korun, v akční se tam ještě těsně dostane plug-in hybrid. Hybrid v základní výbavě startuje ale na slušné akční ceně 749 000 Kč, za které dostanete mimo jiné couvací kameru, zadního parkovacího asistenta, dvojici digitálních displejů nebo dvouzónovou automatickou klimatizaci. V době testu byla zajímavá i akční cena na vyšší výbavu Business za 779 000 Kč zahrnující panoramatický displej, adaptivní tempomat, 360stupňovou kameru, přední parkovací senzory nebo zmíněnou sadu na opravu pneumatik.
Martin Šidlák
















Technické údaje: Peugeot 3008 hybrid
Cena: 619 008 Kč (bez DPH)
Benzínový mild-hybridní pohon
Maximální výkon benz. motoru: 100 kW / 5500
Max. točivý moment: 230 Nm / 1750 ot.
Maximální rychlost: 201 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 10,2 s
Kombinovaná spotřeba: 5,4/100 km
Emise CO2: 121 g/km
Délka/šířka/výška: 4542 / 1895 / 1641 mm
Rozvor: 2739 mm
Zavazadlový prostor: 520 l