Nafta zřejmě bude opět levnější než benzín, ale má to háček

tankování, benzin, pistole

Nafta i benzin jsou stále výrazně dražší než před válkou na Ukrajině. A přestalo platit, že nafta je vždy o něco levnější než benzín, rozdíl na stojanech činil kolem dvou korun ve prospěch benzínu. Teď se ale ceny začaly přibližovat a odborníci odhadují, že nafta bude zase levnější. Ovšem má to háček – neznamená to, že nafta zlevní, ale naopak, že benzín podraží víc.

Ceny benzínu a nafty pokořily krátce po ruské invazi na Ukrajinu hranici 40 Kč/l a dále rostly k rekordním výšinám. „Výraznějším tempem zdražovala nafta, protože jde o strategickou a pro průmysl nepostradatelnou komoditu. I přes to, že loni klesla spotřební daň u nafty o korunu, je tak její průměrná cena v posledních dvou měsících o 2 až 3 koruny vyšší než u benzínu,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell.

Ceny pohonných hmot aktuálně stoupají už několikátý týden v řadě. „Oproti dosavadnímu vývoji je ale vyšší dynamika zdražování patrná u benzínu. V mezitýdenním srovnání vzrostla průměrná cena Naturalu 95 o více než 60 haléřů, cena nafty je nižší o jednotky haléřů. Cenový rozdíl mezi oběma palivy poklesl o 70 haléřů na 1,50 Kč/l,“ říká Damir Duraković a dodává, že plošné ceny paliv určené pro firemní zákazníky indikují další výraznější zdražení benzínu.

Škoda Kodiaq, auto, SUV
Čtete také

Škoda Kodiaq druhé generace odhalena. V čem všem je nová?

Po sedmi letech od premiéry je tu druhá generace velkého mladoboleslavského SUV Škoda Kodiaq.

Takzvané plošné ceny paliv vyhlašují petrolejáři zpravidla na týdenní bázi pro firemní zákazníky. Platí univerzálně v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na běžné totemové ceny a lokální cenové výkyvy. Zatímco standardní ceny na stojanech čerpacích stanic mají obvykle určitou setrvačnost, plošné ceny bezprostředně reflektují vývoj na trzích a většinou tak mohou být dobrým ukazatelem, kam se v nejbližší době běžné ceny na stojanech čerpaček posunou.

Již na začátku března tak v návaznosti na ruskou okupaci vzrostla například plošná cena nafty v síti Shell pro firmy sdružené v Axigonu o více než 5 Kč/l doslova ze dne na den. Tím předpověděla hned v úvodu ruské agrese následný bezprecedentní růst cen paliv. „V současnosti pozorujeme podobný trend u Naturalu 95. Zatímco plošná cena nafty pro držitele námi poskytovaných tankovacích karet se v síti Shell oproti začátku května prakticky nezměnila, litr Naturalu 95 zdražil téměř o 3 koruny. V tomto týdnu je tak benzín pro firemní zákazníky již dražší než nafta, a to o 30 haléřů na litru,“ doplňuje Damir Duraković a předpokládá, že v následujících týdnech se tento trend promítne rovněž do standardních cen paliv pro koncové zákazníky.

Martin Šidlák, podle tiskové zprávy Axigon