Ceny benzínu a nafty klesly o více než korunu

čerpací stanice, benzín, nafta, stojan

Ceny benzínu a nafty v posledních dnech klesají. Ropa se totiž vrací pod 100 dolarů za barel. Podle údajů CCS se Natural 95 nyní u čerpacích stanic prodává v průměru za 44,41 Kč/l. To je o 1,41 koruny méně než před týdnem. Nafta zlevnila o 1,10 Kč na průměrných 45,11 Kč/l.

Ceny benzínu a nafty v posledních dnech klesají. Například nafta v síti Shell zlevnila pro firmy sdružené v nákupní alianci Axigon od pondělí již o korunu. Plošná cena benzínu je v tomto týdnu téměř o 1,80 Kč/l nižší než průměrná cena v Česku. Tankovací karty s plošnou cenou dávají smysl i pro drobné podnikatele či živnostníky.

Ceny pohonných hmot se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu vyšplhaly do rekordních výšin. Průměrná cena nafty se v březnu blížila k 50 Kč/l. Ještě na začátku února se pohybovala mírně nad 35 Kč/l. Ropa Brent se v březnu přiblížila k rekordní hodnotě 147,5 amerického dolaru za barel. V současnosti se však vrací k úrovni 100 dolarů za barel.

Ceny benzínu a nafty vytrvale klesají

Nafta a zejména benzín díky tomu v posledních týdnech vytrvale zlevňují. Výrazně rychleji než v běžných cenách pro koncové zákazníky se tento vývoj projevuje v takzvaných plošných cenách. Ty jsou určeny pro firemní zákazníky. Zatímco standardní ceny na stojanech čerpacích stanic mají vždy určitou setrvačnost, plošné ceny zpravidla bezprostředně reflektují aktuální vývoj na trzích.

„Plošná cena nafty pro držitele našich tankovacích karet klesla na čerpacích stanicích Shell již o jednu korunu na litr. Aktuálně činí bez ohledu na lokální cenové výkyvy 43,99 koruny na litr,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. „To znamená úsporu asi 1,20 koruny oproti průměrné ceně litru nafty. Nebo také 5 korun za litr ve srovnání kupříkladu s čerpačkami na dálnici D1. Plošná cena Naturalu 95 je ještě o korunu nižší. To znamená úsporu bezmála 1,80 koruny za litr vůči cenovému průměru v tomto týdnu. A 6 korun za litr oproti dálničním benzínkám,“ dodává Damir Duraković.

Plošné ceny byly dříve dostupné pouze velkým firmám a autodopravcům. Dnes je ale stále více využívají i menší firmy nebo živnostníci. S využitím sdružené poptávky v rámci nákupní aliance Axigon se totiž nemusejí vázat k minimálním odběrům paliva. „Tankovací karta dává v současnosti smysl i živnostníkům, kteří měsíčně projezdí nižší stovky litrů paliva. V souvislosti s ekonomickými turbulencemi a tlakem na úspory evidujeme výrazný zájem o tankovací karty také v tomto segmentu už od vypuknutí koronavirové krize,“ říká Damir Duraković.

Zdroj: Axigon