Škoda Vision GT: Sporťák od Škodovky bude elektrický, bohužel jen digitální

auto, studie, design, Škoda

Škoda 1100 OHC, legendární závodní vůz z roku 1957, vznikl jen ve čtyřech exemplářích a fanoušci ho obdivují dodnes. Pouze v digitální formě na něj chce navázat designový model Škoda Vision GT. Aniovaná studie ryze elektrického závodního vozu značky Škoda bude stejně jako jeho historický vzor k vidění na výstavě „Design a transformace“, která se koná v Bruselu u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

PU příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU zde řada českých firem představuje výrobky a návrhy z let 1990 až 2020. U modelu studie Vision GT se tým ŠKODA Design inspiroval vozem ŠKODA 1100 OHC z roku 1957. Digitální studie Vision GT navazuje na tradici série „Ikony v novém kabátě“, která zahrnuje rovněž ikonické historické vozy automobilky Škoda, mezi které patří Škoda 130 RS, Felicia nebo Rapid Monte Carlo.

Škoda Vision GT je stejně jako model 1100 OHC červený závodní vůz s otevřenou karoserií. Studie je však konstruována jako jednomístná a řidič sedí uprostřed. Nad futuristickým karbonovým volantem se zploštělou horní a spodní částí je umístěna plochá obrazovka, která slouží také jako větrná clona. Důležité informace se promítají přímo na hledí přilby pilota, podobně jako na head-up displeji. Aktivní kokpit pilota s odpruženým sedadlem je navržen pro optimální vyrovnávání přetížení.

Škoda jako hologram

Exteriér nízké studie Vision GT se vyznačuje čistými liniemi a ostrými hranami. Její vzhled připomíná současné závodní vozy Formule E, a to zejména díky efektně řešenému dvoudílnému zadnímu křídlu. Aktivní aerodynamika zajišťuje optimální jízdní vlastnosti za všech okolností. Mezi oběma horními profily blatníků svítí nový nápis Škoda v podobě hologramu v jasně červené barvě. Nápis se nachází také na velmi nízké přídi studie Vision GT, která kopíruje zakřivenou linii vozů Škoda.

Výstava „Design a transformace“ potrvá v bruselském Design Muzeu do 8. ledna 2023. Některé další exponáty jsou k vidění také v Pražském domě v Bruselu do 2. října 2022.

Zdroj: Škoda Auto