NIO otevřelo ve Švédsku první výměnou stanici baterií

NIO, elektromobil, výměnná stanice

Společnost NIO uvedla do provozu první výměnnou stanici baterií Battery Swap ve Švédsku, kam před pár dny začala dodávat elektromobily.

Stanice se nachází ve Varbergu u frekventované dálnice E6 mezi Göteborgem a Malmö. Slavnostní otevření se konalo 17. listopadu, informace poskytl Mattias Lundgren, generální ředitel společnosti NIO Sweden.

Otevření této stanice je logicky krok, protože NIO začalo před pár dny dodávat své elektromobily ET7 prvním švédským zájemcům. S touto stanici tak mají kompletní ekosystém a elektromobily mohou využívat na 100 %.

NIO, výměnná stanice, ŠvédskoK čemu stanice slouží?

Účel stanice je tak rychlá výměna baterie vozu, tj. odpadá časově náročnější nabíjení akumulátoru. To se hodí v případě, kdy chcete ušetřit čas a nebo z nějakého jiného důvodu nechcete čekat 10, 20 minut na dobití baterie u nabíječky. Elektromobily NIO už jsou totiž od začátku navržené právě s ohledem na tento účel. Vybitou baterii můžete vyměnit za plně nabitou za 2-3 minuty. A to je velká časová úspora.

V domovské Číně má NIO nyní více než 1 217 stanic pro výměnu akumulátorů. V plánu je jejich zvýšení až na 4 000 do konce roku 2025. Zajímavé také je, že asi 1 000 stanic z celkového počtu je plánováno na výstavbu v jiných zemích, než je Čína. Náklady na výstavbu jedné stanice jsou dle oficiálních informací kolem 500 000 amerických dolarů, tj. asi 11,5 milionů korun.

Již v minulosti byly potvrzené informace, že výrobce elektromobilů NIO a ropná společnost Shell, která působí i u nás spojují síly a uzavírají partnerství. To se nyní stává skutečností a NIO tak otevřelo první nabíjecí a výměnnou stanici přímo na čerpací stanici Shell. V budoucnu jich můžeme očekávat u čerpacích stanic Shell podstatně více a to i v Evropě.

Tento příspěvek vyšle původně na webu niofan.cz