Ženy a ojetá auta. Vedou SUV a Škoda Fabia

Ženy tvoří necelou třetinu zákazníků českých autobazarů. Za posledních několik let stále více míří z malých a úsporných hatchbacků do prostorných automobilů typu SUV a kombi. Vyplynulo to z prodejních výsledků skupiny AURES Holdings.

„Ženy, které kupují zhruba třetinu našich vozů, bývají při výběru automobilu často velmi náročné, a rozhodně ne jen z pohledu barvy, jak někteří lidé s oblibou říkají. Málokterá výběr vozu podřizuje svému šarmu, ale daleko déle než muži vybírají a zvažují veškerá pro a proti. Častěji je u nás vidíme s jejich vlastním mechanikem. Což všem zákazníkům dlouhodobě doporučuji, a to ať ojetý vůz kupujete u velkého prodejce, nebo zejména někde na ulici,“ uvádí Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Za poslední roky se i kvůli pandemii hodně proměnilo nákupní chování všech Čechů. U žen ale došlo k radikální přeměně obzvláště ve vnímání velikosti vozu. „Ještě před pár lety ženy spíše kupovaly menší hatchbacky, se kterými se lépe parkuje ve městě a které jsou úsporné na provoz. Dnešní doba ale častěji vyžaduje, aby se i ženy vydávaly na delší trasy, proto také zvyšují své nároky na komfort,“ upozorňuje Karolína Topolová. Podíl prodaných hatchbacků ženám v síti autocenter AAA AUTO byl loni na 35 %. Z letošních prodejních výsledků je vidět, že podíl nadále klesá. Naopak významně roste počet zakoupených SUV. Ještě před pěti lety byl jejich podíl sotva 10%, loni už šlo o 2. nejprodávanější kategorii vozů s 28% podílem. Obliba SUV roste právě na úkor hatchbacků.

Nejoblíbenější je Fabia a Octavia

Nejoblíbenějším modelem u dam je Škoda Fabia (7,7 %), ale na paty mu šlape prostornější Škoda Octavia (7,3 %). Třetím nejoblíbenějším modelem je Volkswagen Passat. Z SUV vede na plné čáře Kia Sportage nebo třeba Dacia Duster. Z prémiových modelů je jedničkou Škoda Kodiaq. Škodovka je obecně u dam, stejně jako
u mužů, nejoblíbenější značkou (24,2 %). Druhý je Volkswagen (11 %) a třetí Hyundai (8,4 %). 63 % žen si pořizuje auta v benzínovém provedení. „Alternativní pohony, jako třeba elektrická auta, ženy nevyhledávají. V této oblasti jsou obecně opatrnější a vyčkávají, jak se situace na automobilovém trhu vyvine,“ doplňuje Topolová.

Více než 22 % žen si pořizuje automobil v automatu. To je během posledních pěti let dvojnásobný nárůst. Ženy stále více vyhledávají i další komfortní prvky, jako je handsfree, vyhřívané sedačky, automatické zastavení před překážkou, parkovací asistenty a podobně. Každý rok si je pořizuje dvojnásobek žen než předchozí rok. Pětina žen si pořizuje mladé automobily ve stáří do pěti let, do 50 000 najetých kilometrů a často ještě se zárukou od výrobce. Nejvíce zákaznic AAA AUTO kupuje auta ve Středočeském kraji (18 %), v Jihomoravském kraji (10,9 %), v Moravskoslezském kraji (9,3 %) a v Praze (9,2 %). Nejméně pak na Vysočině (3,6 %). Nejoblíbenějšími barvami jsou stříbrnošedá (22 %), bílá (18,7 %), černá (15,4 %), modrá (12,9 %) a červená (12,2 %).

Zdroj: AAA Auto, ilustrační obrázek Kia