Firemní Bentley či Ferrari mají v Česku hlavně realitky, ale i veterina

auto, Ferrari, Pixabay

Firemní Ferrari? Ne, raději spravedlivé daně. Pod tímto heslem rozjeli nedávno Piráti kampaň proti luxusním vozům evidovaným na firmy. Kolik firem je v ČR ale opravdu vlastní?

„Stát nesmíme dál zadlužovat kvůli tomu, aby měly elity levnější poziční zboží,“ zveřejnil v půlce února na sociálních sítích poslanec Pirátů Jakub Michálek. „Já jsem pro daňovou spravedlnost. Je dobře, když je někdo v podnikání úspěšný, ale tím spíše by se měl spravedlivě podílet na financování veřejných služeb jako zdravotnictví, školy, veřejná doprava či péče o lidi v seniorním věku. Luxusní auta zkrátka nejsou od určité hranice výrobní prostředek, ale hlavně poziční zboží. A tomu by měla odpovídat jejich daňová uznatelnost. Představte si, ze 101 vozů Ferrari, které byly v roce 2021 registrované v České republice, jich 96 koupily FIRMY a jenom 5 kusů si koupili lidé pro osobní potřebu. Ten nepoměr je značný, ruku na srdce, Ferrari úplně nepůsobí jako vůz určený primárně na služební cesty.“

Za svoje slova sklidil poměrně velkou kritiku, která směřovala například k tomu, kdo bude určovat, co je luxusní auto nebo jak budou brány elektromobily. „Co je luxusní vůz, to určí uliční výbor, nebo se za drahé peníze připraví nějaké podrobné tabulky? Naftový mercedes za dva miliony bude luxusní, ale elektrická škodovka za dva miliony bude dostatečně lidově demokratická i pro pirátského komunistu?,“ ptal se třeba jeden z diskutujících.

 

Kontroluje finanční úřad

Je pravdou, že pokud je firma plátcem DPH a využívá auto k ekonomické činnosti, může na něj uplatnit daňový odpočet. V praxi tak při nákupu luxusního vozu v hodnotě okolo deseti milionů na vratce může získat částku okolo dvou milionů korun. To, zda společnost skutečně využívá vůz k ekonomické činnosti, pak ale kontroluje finanční úřad. A ten může nárok na odpočet neuznat, pokud zjistí, že auto neslouží k firemním účelům.

Kolika vozů by se tento pirátský nápad ale vlastně týkal? Kolik drahých aut je na firmy registrováno? Na to se zaměřila analýza společnosti IMPER, která poskytuje největší online databázi českých podnikatelských subjektů v ČR – Merk.

Ta se podívala na čtyři nejluxusnější značky vozů, které se u českých firem objevují: Ferrari, Bentley, Lamborghini a Rolls-Royce. Do analýzy zahrnula pouze auta s první registrací od roku 2015 do letoška a vyřadila firmy, které v rámci svého oboru podnikání auta prodávají či půjčují. V České republice je těchto vozů registrováno celkem 873 u 669 firem, nejoblíbenějším je Ferrari s počtem 390, na druhém místě se umístila značka Bentley s 299 vozy. Společnosti reprezentuje i 100 modelů Rolls-Royce a 84 vozů Lamborghini.

Auta za víc, než je roční obrat

„Ačkoliv se cena těchto luxusních vozů pohybuje v milionech korun, jejich vlastnictvím se mohou pochlubit i firmy, jejichž obrat se ročně drží pod jedním milionem,“ konstatuje analýza. „V České republice jde o desítky firem, které jsou v drtivé většině případů s. r. o. a svou činností spadají nejčastěji do oblasti realit a správy nemovitostí či zprostředkování velkoobchodu. Firmám s obratem do 60 milionů korun ročně, kterých je v analýze 480, pak z celkového počtu luxusních vozů patří více než polovina (469 aut). Nejčastějším oborem podnikání je u těchto společností pronájem a správa nemovitostí, zprostředkování velkoobchodu a také reality. Najdeme zde ale také dvě zubní ordinace a veterinární kliniku.“

„Přibližně jedna třetina analyzovaných firem s obratem do 60 milionů nevykazuje žádný zisk nebo je přímo ve ztrátě. Řada z nich zároveň vlastní i dva až tři vozy luxusní značky,“ doplňuje Tomáš Berger, CEO společnosti Imper.

Nejvíce luxusních aut je dle předpokladů registrováno v Praze – celkem 456 vozů, na druhém místě je Moravskoslezský kraj (112 vozů), na třetím pak Jihomoravský (104 vozů). Nejméně luxusních vozidel naopak evidují firmy na Vysočině (4) a v Jihočeském, Zlínském a Libereckém kraji (shodně 11). Ferrari se jako značka objevuje ve všech krajích s výjimkou Vysočiny, která se naopak může pyšnit jedním vozem Lamborghini, patřícím firmě vyrábějící pryžové a plastové produkty s obratem do půl milionu Kč.

Čtyři firemní Ferrari má realitka

Mezi pomyslnými rekordmany v počtu firemních luxusních vozů můžeme nalézt například firmu ze Středočeského kraje, specializující se na výherní automaty, která vlastní čtyři vozy Ferrari, jeden Rolls-Royce a jedno Bentley. Pět vozů Ferrari využívá i realitní společnost z Prahy či třinecká s.r.o. podnikající v oblasti velkoobchodu. Absolutním „vítězem“ se ovšem stává pražská realitní společnost, která má ve svém parku hned 13 vozů Bentley, tři Ferrari, dvě Lamborghini a dva vozy Rolls-Royce.

 

Počty luxusních aut a značek podle krajů:

Kraj Bentley Ferrari Lamborghini Rolls-Royce Celkem
Praha 185 182 31 58 456
Moravskoslezský 22 69 10 11 112
Jihomoravský 25 49 19 11 104
Středočeský 17 17 7 9 50
Plzeňský 6 18 1 2 27
Olomoucký 7 15 0 0 22
Ústecký 5 8 6 3 22
Pardubický 7 8 2 1 18
Královéhradecký 6 7 1 0 14
Jihočeský 3 5 3 0 11
Karlovarský 5 4 1 1 11
Liberecký 4 4 1 2 11
Zlínský 4 4 1 2 11
Vysočina 3 0 1 0 4
299 390 84 100 873

 

Martin Šidlák, psáno pro Autosalon.tv

Ilustrační foto: Pixabay