Barvy aut: Oblíbenost se u Čechů mění s věkem

ojeté vozy, AAA Auto

Barvy aut jsou zdroj věčných vtipů. Jakou značku a model auta si koupíme? – Modré… Kdo z motoristů tenhle vtip neslyšel nebo nezažil… Barva je samozřejmě důležitým kritériem při výběru auta. Průzkum ukázal, že prefenence se s věkem mění.

Většina z nás volí méně výrazné monochromatické barvy. Někdo je věrný jedné barvě celý život, ale většina z nás své barevné preference u aut během života mění. Nejvýrazněji je tomu u žen. U nich je například červená v raném řidičském věku na pátém místě, ale jako seniorky už jde o třetí nejoblíbenější barvu. U mužů se s rostoucím věkem zvyšuje nejvýrazněji zájem o hnědou. Černá je doménou hlavně mladých. Vyplynulo to z prodejní analýzy dat skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

„Češi jsou stejně jako jiní Evropané obecně při výběru barvy aut konzervativnější a volí méně výrazné barvy. Černou často pro pocit luxusu, stříbrno-šedou kvůli menší viditelnosti zašpinění nebo oděrek v laku. Bílou jako módní barvu. Během naší více než třicetileté praxe jsme vypozorovali, že méně konzervativní jsou v případě výběru barev mladé řidičky do 25 let, které častěji vybírají z více barevných odstínů. U žen není tolik dominantní černá barva jako u mužů. V průběhu let u nich zájem dokonce opadá. Seniorky si černou barvu volí dokonce v ani ne pěti procentech, což je až sedmá nejoblíbenější barva v této věkové kategorii. U mužů jsou výkyvy v oblibě barev v průběhu života daleko menší,“ uvádí Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings.

Barvy aut: Preference u žen se mění víc než u mužů

Pro srovnání – ženy ve věku do 25 let volí černou u 16,1 % aut koupených v AAA AUTO, ve věku nad šedesát let pak jen 4,9 %. Naopak červenou si vybírá 9,2 % mladých řidiček a 15,5 % seniorek. U mužů, kteří s věkem tak výrazně preference barev nemění, volí například černou 20,8 % mladých řidičů a jen 14,8 % seniorů. Přestože hnědá barva obecně nepatří v oblibě na první příčky, u mužů s věkem zákazníků zájem o ni stoupá až na 6 %, a to přestože ji v mladém věku volí pouhých 2,8 %.

 

Která barva auta je nejlepší?

Cenově nejekonomičtější je u nového auta základní barva bez metalízy. Pokud u auta počítáte s následným prodejem, je dobré volit metalízu a univerzální barvu. O výraznější barvy není až takový zájem a může to mít vliv na nižší prodejní cenu a delší dobu prodeje. Pokud chcete mít auto na pohled déle čisté, pak byste měli sáhnout po světlejších odstínech laku. Na světlých bude znečištění z běžného provozu méně vidět než na černé nebo tmavě modré. Z pohledu bezpečnosti na silnicích je jako nejbezpečnější barva označována oranžová, kterou si ale na sekundárním trhu kupuje jen 1,5 % zákazníků. Dobře v průzkumech dopadá také žlutá, hnědá nebo krémová. Naopak šedá nebo stříbrná jsou společně s fialovou barvou hodnocené jako nejméně bezpečné.

Zdroj: AAA AUTO