Hnědá a žlutá auta bourají častěji. Existuje souvislost s řidičskými návyky

žluté auto, dopravní nehody, carvertical,

Řídíte hnědé, žluté nebo červené auto? Pak vám dopravní nehoda hrozí častěji než v autě jiných barev. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu společnosti carVertical.

Statistika nuda je, má však cenné údaje, zpívá se ve známé české pohádce. A právě ze statistiky vyplývá, že vozidla určité barvy se stávají účastníky dopravních nehod častěji než jiná. Jelikož existuje souvislost mezi výběrem odstínu vozu a řidičskými návyky, studie CarVertical odhalila, které barvy jsou ty nejbezpečnější a které naopak.

Nejčastěji podle dat carVertical havarují řidiči hnědých aut. Poškozeno bylo hned 51 % kontrolovaných vozů této barvy. Jejich majitelé sice zřejmě dávají přednost spolehlivosti, luxusu a pohodlí, to je však nechrání před nehodami.

Při výběru barvy vozu záleží na osobním vkusu, dostupnosti, ceně i trendech na trhu. Většina řidičů nicméně preferuje neutrální barvy, jako je šedá, které ztrácí na hodnotě mnohem pomaleji než ty světlé. Řidiči, kteří volí žlutá auta, pravděpodobně chtějí být středem pozornosti. Bývají tak nejspíš plní energie, příliš plyn nešetří a rádi na to pořádně šlápnou – až 50,6 % všech žlutých vozidel kontrolovaných na carVertical mělo záznam o poškození. Těsně za žlutou se drží červená barva se 49,8 %.

Žlutou a červenou barvu můžeme častěji vidět u sportovních vozů, což naznačuje, že jejich majitelé milují rychlost a často se nebojí riskovat.

„Neexistuje žádná přímá souvislost mezi barvou vozu a historickou mírou jeho poškození nebo průměrným výkonem motoru. Dá se však usuzovat, že všechny tyto barvy s vyšší historickou mírou dopravních nehod si často vybírají řidiči, kteří chtějí vyčnívat z davu. Možná si mohou při každodenním dojíždění do práce dovolit trochu více riskovat,““ vysvětluje Matas Buzelis, automobilový expert společnosti carVertical.

Jak zvyšují světlé barvy bezpečnost aut?

Řidiči, kteří si vybírají pestré barvy vozů, jsou často vnímáni jako výstřední. Světlé barvy jsou však zároveň považovány za bezpečnější, protože taková vozidla jsou lépe viditelná za nepříznivého počasí nebo za zhoršených světelných podmínek.

Bílá nebo žlutá auta vynikají v porovnání s okolím, takže si jich chodci a ostatní řidiči snáze všimnou. Naprosto jinak je tomu v případě šedých nebo černých vozidel, která mohou být především za deště špatně viditelná.

Světlejší automobily jsou snáze viditelné také v noci, což zvyšuje bezpečnost jejich majitelů. Přestože oranžová barva není na trhu ojetých vozidel úplně běžná, automobiloví odborníci ji označují za správnou volbu pro ty, kteří chtějí být na silnici dobře vidět.

Podle průzkumu společnosti carVertical jsou za nejbezpečnější barvy považovány šedá (44,7 %) a bílá (44,5 %), což znamená, že tyto vozy se tak často nestávají účastníky nehod. Ačkoli jejich příčiny závisí na mnoha faktorech, jako je stav vozovky a hustota provozu, výběr určité barvy může řidičům pomoci snížit riziko nehod.

Podíl vozů se záznamem o poškození podle barev:

  • Hnědá – 51 %
  • Žlutá – 50,6 %
  • Červená – 49,8 %
  • Černá – 49,1 %
  • Modrá – 47,7 %
  • Šedá – 44,7 %
  • Bílá – 44,5 %

Zdroj: CarVertical