Ceny ojetin dosáhly maxima, od ledna klesly o 26 tisíc korun

ceny ojetin, ojetá auta, AAA AUTO

Ceny ojetin v České republice dosáhly v červnu svého maxima a snižují se i přes pokles nabídky. Ojeté automobily mohli Češi v červnu kupovat nejčastěji za 189 000 korun, což je nejméně od ledna. Průměrně bylo na trhu nabízeno 120 250 aut, která měla najeto nejčastěji 156 000 km a byla deset let stará.

Již začátkem roku dosáhly ceny ojetin aut v Česku svého maxima a postupně klesají. Podle analýzy skupiny AURES Holdings, provozovatele autocenter AAA AUTO a Mototechna, se v červnu cena dostala už na 189 000 korun, což je pokles oproti lednu o 26 tisíc. Klesá cena i nejoblíbenějších Škodovek, jako je Čechy nejoblíbenější Octavia nebo elektrický Enyaq.

 „Přestože ekonomická situace nejen v Česku, ale i v Evropě není zdaleka stabilizovaná, sekundární automobilový trh se postupně dostává z krize, a to i přes mírný pokles v nabídce, který pozorujeme poslední půlrok. Ceny ojetých aut dosáhly již začátkem roku svého maxima a postupně klesají, a to díky poklesu cen hlavně u nejžádanějších aut jako je například Škoda Octavia nebo Enyaq,“ říká Petr Vaněček, co-CEO (společný generální ředitel) AURES Holdings.

Nejvíce poklesly ceny u dražších modelů aut. Například BMW X5 zájemci mohli na trhu sehnat nejčastěji o 90 000 Kč levněji, konkrétně za 399 000 Kč. I u Čechy nejžádanější Škody Octavia cena poslední měsíce klesala. „Nejdražší Octavie byla letos v dubnu, kdy stála nejčastěji 195 tisíc, v červnu cena klesla už na necelých 170 tisíc korun,“ doplnil Petr Vaněček.

Ceny ojetin: Pokles i u elektromobilů

Pokles cen je znatelný i u elektromobilů, které svého maxima dosáhli v únoru, kdy se dali pořídit za 759 000 Kč, zatímco v červnu už byla střední hodnota ceny 658 000 Kč. Pokles ceny koresponduje převážně s rostoucí nabídkou. „Zatímco vloni se měsíčně v inzerci objevilo v průměru 1 121 aut, v červnu to bylo již 1 407. Širší nabídka pozitivně ovlivňuje cenu aut, což je s ohledem na rostoucí poptávku vítané. Když se pak podíváme na jednotlivé modely, tak například Škoda Enyaq a BMW i3, které jsou mezi Čechy nejvyhledávanějšími modely elektrických aut, od začátku ledna „zlevnily“ o sto padesát jedna a padesát pět tisíc,“ upřesnil Petr Vaněček.

Zdroj: AAA Auto