REALITA: Šest bodů a pokuta za placení telefonem na drive in

Bezkontaktní placení nabylo v době koronaviru na významu. Přibývá lidí, kteří platí bezkontaktně telefonem. Při takovém placení z auta ve fastfoodu za to ale můžou ve Velké Británii dostat velkou pokutu. Jak je to v Česku?

Koupit si hamburger na drive in u McDonalds, KFC nebo Burger King a zaplatit telefonem přes služby Google Pay nebo Apple Pay může vyjít britské řidiče velmi drahou. Kromě účtu za jídlo jim hrozí pokuta až 200 liber a 6 trestných bodů. Ve správním řízení hrozí dokonce pokuta 1000 liber a zákaz řízení. Tamní policie totiž může takové chování posoudit jako přestupek – držení telefonu za jízdy.
Absurdní? Server Motoring Research upozornil, že to je reálné. Britský zákon hovoří podobně jako ten český o tom, že „je zakázáno držet telefon nebo satelitní navigaci při řízení auta nebo jízdě na motocyklu“. Řidič musí používat bluetooth, handsfree nebo vestavěnou navigaci. To platí, i když auto stojí třeba na semaforech nebo v koloně. Vzít telefon do ruky mohou Britové v autě pouze v okamžiku, kdy auto stojí, má vypnutý motor a zataženou ruční brzdu. Výjimkou jsou samozřejmě situace, kdy se volá záchranářům.

Test Nissan Qashqai e-POWER
Čtete také

Test Nissan Qashqai e-Power: Elektromobil na benzín

Test Nissan Qashqai e-Power. Jezdí na elektriku, ale leje se do něj benzín. Pohon zvaný e-Power v novém Nissanu Qashqai je…

Speciální webová stránka Ask The Police proto britským motoristům doporučuje, aby při placení telefonem raději vystoupili z auta. „Mohly by vzniknout právní problémy a rozhodnutí by bylo na soudu,“ tvrdí autoři doporučení. Ve svém tweetu to potvrdila i policie z Manchasteru, když na přímý dotaz odpověděla zcela jasně, že pokud je motor auta zapnutý, služby placení telefonem řidič používat nesmí.
V Česku hrozí za používání telefonu za jízdy 2 trestné body a pokuta na místě do 1000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč. Platit řidiči v Česku na drive in můžou bez obav z postihu. „Podle zákona 361/2000 Sb. § 7, odstavec 1, písmeno c) řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Pokud vozidlo stojí u výdejního okénka, nejedná se o jízdu a platba mobilem není v rozporu s ustanovením uvedeného paragrafu,“ potvrdil IDNES David Schön, tiskový mluvčí Policejního prezidia.

TEXT: Martin Šidlák, IDNES.CZ