Co patří do autolékárničky? Málokdo to ví přesně

žena, dívka, lékárnička

Co patří do autolékárničky? I když autolékárnička patří do povinné výbavy každého řidiče, jen málokterý zná všechna pravidla, která musí tahle krabička splňovat.

Autolékárnička by měla být podle zákona součástí všech motorových vozidel včetně motocyklů. Každý zodpovědný řidič by měl pravidelně kontrolovat, zda je jeho autolékárnička kompletní. A zda obsahuje všechny předepsané zdravotnické pomůcky v neporušeném a čistém stavu. Stejně důležité je však i vědět, jak se v případě dopravní nehody zachovat, kde autolékárničku ve voze najít a jak ji použít. Co patří do autolékárničky?

Správně vybavená autolékárnička obsahuje celkem jedenáct kusů povinného zdravotnického materiálu. 3 hotové obvazy s jedním polštářkem, 3 hotové obvazy se 2 polštářky, škrtící pryžové obinadlo, hladkou náplast na cívce, rukavice, nůžky a izotermickou fólii. Autolékárničku si můžete doplnit i o jiné pomůcky podle vašeho uvážení. To již nabízejí i některé autolékárničky dostupné na trhu. Kromě základních předepsaných komponentů navíc zahrnují další zdravotnické produkty, které se vám mohou na cestách při nenadálých událostech hodit, nebo i návod, jak poskytnout první pomoc.

Kam si v autě autolékárničku uložíte je na vás. Podmínkou však je, aby byla na snadno přístupném suchém a čistém místě chráněném před slunečním zářením. Lze ji tedy vozit v prostoru pro cestující, ale i v kufru vozidla. V takovém případě však dbejte na to, abyste ji nezaházeli zavazadly a měli ji vždy na dosah.

Jste účastníkem dopravní nehody? Hlavně nepanikařte

Jestliže se stanete účastníkem dopravní nehody, a to i jako svědek, je vaší povinností v případě nutnosti poskytnout první pomoc. Podle platné české legislativy tak musí učinit každý, kdo je toho schopen. Není proto od věci si připomenout, jak v takové chvíli postupovat. Důležité je zachovat klid a nepanikařit. Před vystoupením z auta si oblečte reflexní vestu a kromě autolékárničky si s sebou vezměte i telefon pro zavolání záchranářů. Výstražný trojúhelník umístěte do vhodné vzdálenosti. Pak už se řiďte pokyny operátora na telefonu, který vám poradí, jak první pomoc poskytnout. I jaké části autolékárničky použít, a vyčkejte na příjezd záchranné služby.

Užitečným pomocníkem v krizových situacích je aplikace Záchranka. Pokud ji máte nainstalovanou v telefonu, stačí pro okamžité spojení s integrovaným záchranným systémem stisknout jedno tlačítko. Navíc můžete sdílet údaje o své poloze, takže vás záchranné složky snadno a rychle najdou

Zdroj: Hartmann