Německý důchodce nemusí být ideál aneb Na co si dát pozor při koupi ojetiny

servis, auto

Zatímco prodeje nových aut klesají, o vozy z bazaru je stále větší zájem. Na co si dát pozor při koupi ojetiny? Základem je historie vozu, originalita, původ a technický stav vozidla.

Na co si dát pozor při koupi ojetiny? V rámci zjišťování historie by se měl řidič zaměřit především na to, zda bylo nebo nebylo dané auto “stočené”. Na první pohled se tato informace většinou špatně zjišťuje, pokud nejsou zjevné nesrovnalosti například v servisní knížce

Služby jako Cebia nebo carVertical na internetu ukáží nejen kilometrový nájezd v čase, ale i skutečný rok výroby, a případné pojistné události a opravy vozidla. Ty mohou být dokonce důležitější než samotný nájezd.

„Originalita vozidla zní velmi odborně, ale v praxi jde o zjišťování, zda vozidlo nebylo takzvaně předělané, tedy zda nebyla změněna jeho identita, například přeražením identifikačních čísel VIN, zfalšováním technického průkazu, nebo zda není poskládané z více vozů,“ říká ředitel vyhledávače autoservisů Getfix Stanislav Toman.

Čtete také

Hyundai a Rolls-Royce podepsaly momorandum o spolupráci

Společnosti Rolls-Royce a Hyundai Motor Group, jejíž součástí je i značka Kia, oznámily záměr spolupracovat na prosazování čistě elektrického pohonu a technologie vodíkových…

Německý důchodce nemusí být ideál

Nejen v Česku touží lidé po autu původem od německého důchodce, který s ním jezdil pouze o víkendech do kostela. Když pomineme to, zda je takovýto typ provozu pro kondici vozidla nejlepší, je potřeba si říci, že ani německý původ nemusí být zárukou dobré péče.

Ne všechny vozy s německým původem totiž jezdily celou dobu u našich západních sousedů.  Dovozci stačí takové auto v Německu jen krátce zaregistrovat a kupující neví, že auto dovezl odjinud.

Velmi podstatnou kapitolou při koupi ojetého auta, ne-li tou vůbec nejpodstatnější, je podle Tomana prověření jeho technického stavu, protože od toho se budou odvíjet případné náklady na servis v budoucnu. Proto je nanejvýš rozumné si buď ke koupi auta přizvat odborníka nebo odvézt auto do nezávislého servisu. Seriózní prodejce takovouto návštěvu většinou umožní.

Zdroj: Getfix