Green NCAP: Dieselová Octavia je ekologičtější než část hybridů

auto, bílé, škoda, octavia

Překvapivé výsledky přineslo aktuální srovnání organizace Green NCAP, které hodnotí skutečný vliv vozů na životní prostředí a jejich efektivitu a hospodárnost. Dieselová Škoda Octavia dokázala porazit i některé hybridy.

Společnost Euro NCAP je známá svými nárazovými testy, její odnož Green NCAP ale od roku 2020 posuzuje automobily z ekologického hlediska a uděluje jim hvězdičky podobně jako u crash testů. Do posledního hodnocení bylo zařazeno 25 vozidel s benzinovým, dieselovým i elektrickým pohonem, poprvé se do výběru dostaly i plug-in hybridy a jedno auto na vodík.

Hodnotícími kritérii jsou čistota emisí, tedy složení výfukových plynů, a efektivita, nebo-li spotřeba paliva a emise CO2. Spotřeba paliva se měří v laboratoři i v reálném provozu a přepočítává se na kilowatthodiny, aby se daly porovnat výsledky elektromobilů a aut s konvenčním pohonem.

auta, flotila, EY
Čtete také

Správa firemních vozových parků ustrnula na mrtvém bodě

Správa firemních vozových parků ustrnula na mrtvém bodě. Aspoň to tvrdí poradenská společnost EY. Dobrou zprávou ale je, že firmy…

Plný počet pěti hvězdiček získal elektrický Volkswagen ID.3, stejně jako vodíkové Hyundai Nexo. Zejména Nexo ukázalo v testu obrovský potenciál vodíkové technologie do budoucna, jak z hlediska čistoty, tak efektivity přeměny energie.

Pokud se plug-in hybridy používají tak, jak je výrobce vymyslel, spojují výhody spalovacích i elektrických motorů, tedy nízké emise při jízdě na baterii a zároveň dlouhý dojezd v případě potřeby. Jako nejlepší se ukázala Toyota Prius 1.8 PHEV, která skončila na třetím místě, a jako jediná získala čtyři hvězdičky. Za ním skončila plug-in hybridní Kia Niro s 3,5 hvězdičkami.

Ovšem čtvrté místo bylo překvapením. Umístila se na něm Škoda Octavia 2.0 TDI 85 kW rovněž s 2,5 hvězdičkami. „Škoda Octavia 2.0 TDI ukazuje, čeho lze dosáhnout moderním naftovým motorem vybaveným nejnovější technologií úpravy výfukových plynů. Vůz boduje ve všech třech oblastech hodnocení: 6,7 z 10 bodů čistotu emisí, 7,7 z 10 pro energetickou účinnost a 4,6 z 10 za emise CO2,“ konstatovala zpráva.

Až za ní skončila hybridní Toyota Yaris 1.5 a benzinový Volkswagen Golf 1.5 TSI, které dostaly také 3,5 hvězdičky. Všechna ostatní auta skončila až za Octavií, včetně třeba plug-in hybridního Mitsubishi Outlander s pouhými dvěma hvězdičkami. „Outlander ukazuje, že je nepravděpodobné, že by velké a těžké vozidlo s omezeným dojezdem nabídlo oproti konvenčnímu vozu nějakou výhodu,“ uvedla společnost Green NCAP. Na posledním místě pak s 1,5 hvězdičkou skončila Land Rover Discovery Sport.

Martin Šidlák