CNG dál zlevňuje, lidé na něj nezanevřeli

auto, CNG, Škoda, Octavia

Cena stlačeného zemního plynu CNG se vrací do normálu. Zatímco během podzimu stál CNG někde téměř 100 Kč/m3, nyní je průměrná cena množství odpovídajícího jednomu litru benzínu asi 24 Kč.

Průměrná cena CNG se rok nazpět v průběhu loňského dubna přehoupla přes do té doby nevídaných 60 Kč/kg. Během několika měsíců se tak zdvojnásobila. Vrcholu však dosáhla až na podzim, kdy se CNG prodával průměrně i téměř za 75 Kč/kg, přičemž na několika plnicích byla cenovka dokonce 139,90 Kč/kg. To je stejné, jako by benzín stál téměř 100 Kč/l. Přepočteme-li totiž tuto cenu na metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, rekordní cena CNG činila 99,93 Kč/m3.

Aktuálně se průměrná cena CNG pohybuje okolo 33,30 Kč/kg. „To odpovídá asi 24 Kč/m3 a jde o cenovou úroveň srovnatelnou s podzimem roku 2021, kdy vlivem geopolitické situace začaly ceny zemního plynu extrémně růst,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. „Ve srovnání s benzínem, který v posledních týdnech citelně podražil, se tak cenová výhoda CNG dále zvýrazňuje. Litr Naturalu 95 stojí v průměru asi 37,50 Kč, takže odpovídající množství stlačeného plynu je o 13,50 Kč levnější,“ dodává Damir Duraković.

Podle informací Českého plynárenského svazu Češi na plynová auta loni i přes dramatický růst ceny zemního plynu nezanevřeli. Jeho celková spotřeba v tuzemské dopravě zůstala na úrovni předchozího roku. Přitom například společnost innogy, největší tuzemský provozovatel plniček, eviduje meziročně nárůst výtoče o 15 %.

Zdroj: Axigon