Mladí jezdí rychlejí, ale kolik nehod způsobí je překvapující

nehoda, auto, CAP

Nejmladší řidiči můžou za téměř třetinu dopravních nehod z důvodu nepřiměřené rychlosti. Je to zdaleka nejvíce v porovnání s ostatními věkovými skupinami.

Tyto nehody pak mají často nejtragičtější následky. Na rizikové chování tzv. prvořidičů chce upozornit kampaň České asociace pojišťoven „Zpomal, ještě je brzo“, která v Česku právě startuje.  

Nepřiměřená rychlost je u všech řidičů příčinou dopravních nehod v 17 procentech (16,7 %) a u řidičů ve věkové skupině 18–20 se téměř zdvojnásobuje (na 29,7 %). Vyplývá to z dat Portálu nehod, který na základě dat od policie a pojišťoven sleduje čísla o nehodovosti a vyhodnocuje nejrizikovější místa na českých silnicích. Ovšem rychlá jízda mladých řidičů není nebezpečná pouze pro ně samotné.

Statistiky Portálu nehod upozorňují také na riziko spolujízdy u mladistvých, kdy mezi účastníky nehod z důvodu nepřizpůsobení rychlosti často figurují vrstevníci začínajících řidičů. I z tohoto důvodu se letos kampaň České asociace pojišťoven zaměřuje nejen na začínající řidiče, ale také na ty, kteří s nimi do auta nasedají a budou se v příštích letech na získání řidičského průkazu teprve připravovat.  

Oficiální zahájení kampaně, která volně navazuje na úspěšný loňský ročník s názvem „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“, proběhne 18. května 2022 v rámci premiéry interaktivní show pro studenty středních škol a autoškol. Tu bude možné tento den zhlédnout na Mall.tv, Stream.cz a také na webu 13 MINUT. Učitelům budou k dispozici učební materiály, jejichž prostřednictvím mohou téma snadno zakomponovat do výuky.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven